Iadul tenisului: Baghdatis a leşinat în Antalya, acolo unde temperaturile ajung la 53 de grade Celsius! Imagini dure

0

Chiar dacă organizatorii turneului au programat prima semifinală a zilei de la ora 10 dimineaţa, meciul s-a încheiat, după abandonul sportivului din Cipru.

Partida Baghdatis (79 ATP) – Sugita (66 ATP) s-a terminat la scorul de 6-3, 6-7, 4-1 pentru jucătorul din Japonia.

După două ore şi 20 de minute de joc, cipriotul Baghdatis a căzut, pur şi simplu, din picioare din cauza căldurii! A primit îngrijiri medicale timp de mai multe minute, însă n-a mai putut relua jocul.

Astfel, Sugita a ajuns în prima sa finală din carieră, acolo unde va întâlni învingătorul duelului Mannarino (62 ATP) – Seppi (102 ATP).

Potrivit site-ului flashscore.com, acest meci ar trebui să înceapă la ora 15.10, ora României, însă e greu de crezut că acest lucru se va şi întâmpla, în condiţiile în care, potrivit site-ului yahoo, la această oră la Antalya se înregistrează 53 de grade Celsius!

Până să cadă din picioare, Baghdatis a dat semne clare de slăbiciune la o pauză în care a stat pe marginea terenului, după cum se poate vedea mai jos.