Halep, de neoprit: Simona a făcut cel mai bun meci de la Australian Open şi a spulberat-o pe Venus. Urmează Serena!

0

Simona Halep a fost într-o formă devastatoare, la Melbourne, şi nu i-a dat nicio şansă lui Venus Williams (36 WTA), obţinând o calificare lejeră în optimi.

Simona Halep s-a chinut în primele două tururi de la Australian Open, însă meciurile lungi, de trei seturi, cu Kaia Kanepi (71 WTA) şi cu Sofia Kenin (37 WTA) i-au făcut un mare bine liderului mondial!

Halep, venită la Melbourne fără meciuri în picioare, şi-a recâştigat forma sportivă în cele două partide de mare luptă, iar acest lucru s-a văzut, sâmbătă, în confruntarea cu Venus Williams (36 WTA).

Primul set a fost o demonstraţie de forţă făcută de Halep! Aceasta a avut minge de break, încă de la primul game, şi-a făcut primul game de serviciu la zero, iar apoi a continuat să o hărţuiască pe Venus până a izbutit break-ul în al cincilea game: 3-2. De aici încolo, Simona a fost de neoprit, luând primul set, fără probleme: 6-2.

Setul doi a debutat cu un break şi a adus al şaselea game consecutiv pentru Halep! Venus s-a trezit din pumni în game-ul următor şi a izbutit re-break-ul pentru a rămâne în meci. În următoarele patru game-uri s-a mers pe serviciu până când, la 3-3, inevitabilul s-a produs, iar Halep a făcut break pentru 4-3, după care a şi luat setul cu 6-3.

Pentru Halep urmează marele meci cu Serena Williams (16 WTA) în optimi. Americanca a făcut instrucţie până acum cu adversarele ei, la Melbourne:

*Turul I: 6-0, 6-2 cu Maria (73 WTA)

*Turul II: 6-2, 6-2 cu Bouchard (79 WTA)

*Turul III: 6-2, 6-1 cu Yastremska (57 WTA)

Meciul Halep - S. Williams va avea loc luni, programul urmând a fi anunţat de organizatori!

CITEŞTE ŞI:

VIDEO Halep, cel mai simpatic mesaj de felicitare după calificarea în optimile de la Australian Open: „Bravo, Moniii!“

Halep, „citită“ de antrenorul Serenei: Patrick Mouratoglou a explicat ce trebuie să facă Williams pentru a trece de Simona în optimi

Serena abia aşteaptă meciul cu Simona: Williams a explicat ce o motivează în perspectiva duelului din optimi

VIDEO Halep a fost felicitată şi de FIFA: Postare superbă după victoria categorică de la Australian Open cu Venus

VIDEO Mama lui Halep, în culmea fericirii: Cum şi-a felicitat fiica după marea victorie cu Venus de la Australian Open

CTP, încântat de Halep: „Urmează meciul secolului cu Serena!“. Ce l-a impresionat în victoria de astăzi cu Venus

Planeta tenisului fierbe: Ce a scris presa internaţională despre victoria fabuloasă a Simonei şi marele meci cu Serena

Halep are o şansă istorică: Când s-a întâmplat ultima dată ca o jucătoare să învingă Venus şi Serena în acelaşi turneu

Halep, faţă în faţă cu coşmarul Serena: Americanca şi-a făcut ultima adversară să plângă la Australian Open! Ce ne spun cifrele

Halep, în extaz: Simona, discurs entuziasmant după victoria cu Venus. Românca a prefaţat duelul cu Serena