VIDEO Dinamo-Petrolul 1-1. Meci spectaculos, cu final electrizant, pe Arena Naţională. Bălgrădean i-a salvat pentru moment scaunul lui Gigi Mulţescu

0
FOTO Cosmin Iftode

Dinamo şi Petrolul au încheiat la egalitate derby-ul etapei a 8-a din Liga 1, scor 1-1. Deşi au condus vreme de 89 de minute, elevii lui Mulţescu s-au văzut egalaţi în ultimul minut regulamentar de joc. Pentru Petrolul, Boudjema a ratat un penalty în minutul 53.

Dinamo şi Petrolul au fost protagonistele unui meci spectaculos, intens disputat, în derby-ul etapei a 8-a din Liga 1. Ambele formaţii au jucat cu garda jos pe toată durata partidei, demonstrând că sunt două echipe care mizează pe un joc ofensiv, indiferent de numele adversarului.

Gazdele au deschis scorul prin Curtean în minutul 18, atunci când atacantul dinamovist a trimis plasat, din marginea careului advers, în plasa porţii lui Bălgrădean. Deşi au deschis scorul, dinamoviştii au continuat să joace ofensiv şi au ratat alte ocazii importante prin Dorin Rotariu, Lazăr sau Ţucudean.

Petrolul a venit la Bucureşti cu pretenţii mari, fiind una din cele trei echipe din Liga 1 neînvinse în actuala stagiune, alături de Steaua şi FC Botoşani. Oaspeţii nu au au reuşit să marcheze în prima parte a jocului, chiar dacă au ratat câteva oportunităţi de a restabili egalitatea.

În repriza secundă, meciul s-a jucat pe muchie de cuţit. Atât Dinamo, cât şi Petrolul au irosit mari ocazii de gol. O fază psihologică s-a consumat în minutul 53, atunci când Bălgrădean a făcut un fault grosolan în careu, intrând cu talpa pe tibia unui adversar, dar arbitrul Marius Avram a dictat penalty pentru Petrolul, fără a-l elimina pe portarul dinamovist. Spre disperarea lui Contra, Boudjema a ratat penalty-ul şi Dinamo a rămas în avantaj.

Până la final s-a jucat pe contre, însă Petrolul a reuşit golul egalizator abia în minutul 89, atunci când Juan Albin a marcat cu capul, în urma unui corner al oaspeţilor. În minutele de prelungire, ploieştenii au trecut pe lângă victorie, însă acelaşi Bălgrădean şi-a salvat echipa şi i-a salvat totodată scaunul lui Gigi Mulţescu.

În urma acestei remize, Petrolul urcă pe primul loc al clasamentului, cei puţin până la meciurile Astrei şi Botoşaniului din această etapă, în vreme ce Dinamo rămâne la mijlocul clasamentului, având o linie de clasament modestă comparativ cu pretenţiile şefilor dinamovişti: două victorii, trei egaluri şi trei înfrângeri.

Dinamo: Bălgrădean - Fai, Luchin, Grigore, Filip - Rus (Durimel '84), Boubacar (Elton '50) - Matei (Rotariu '22), Curtean, Lazăr - Ţucudean. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Alves, Benga, Guilherme - Hoban (Fernandez '61), De Lucas - Priso (Albin '46), Boudjemaa, Teixeira (Mustivar '70) - Dore. Antrenor: Cosmin Contra.

Arbitri: Marius Avram (central) - Octavian Şovre, Adrian Ghinguleac (asistenţi).

Specatori: 24.708 de spectatori, între care aproximativ 500 de suporteri ai Petrolului.