Formula 1: Lewis Hamilton se impune în Belgia, tur de onoare pentru Mick Schumacher

0
Lewis Hamilton FOTO Getty Images

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) s-a impus în Marele Premiu al Belgiei, devansându-l cu aproape două secunde pe Sebastian Vettel de la Ferrari.

Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Belgiei, la a 200-a cursă a caierei. Englezul a terminat înaintea lui Sebastian Vettel (Ferrari) şi a lui Daniel Ricciardo (Red Bull Racing).

Hamiton a câştigat a 58-a cursă din carieră.  Acesta este al treilea succes al britanicului la Spa-Francorchamps, al cincilea în acest sezon.

În urma acestor rezultate, Hamiton (213 puncte) s-a apropiat la şapte puncte de liderul clasamentului piloţilor, Vettel (220 de puncte).

Următoarea etapă, Marele Premiu al Italiei, va avea loc la 3 septembrie, la Monza.

Înaitnea cursei, Mick Schumacher (18 ani), băiatul lui Michael Schumacher, a efectuat un tur de onoare la volanul unei maşini Benneton, condusă în urmă cu 25 de ani de tatăl său, tocmai pentru a sărbători un sfert de secol de la prima victorie a tătălui său în Formula 1. Mick Schumacher concurează în Formula 3 şi îşi doreşte să intre şi el în Marele Circ în viitorul apropiat.