Eliud Kipchoge a câştigat maratonul de la Tokyo după 2.02.40 cu a patra performanţă din toate timpurile

0
Eliud Kipchoge

Peste 25.000 de alergători au fost la startul Maratonului de la Tokyo, printre ei şi recordmanul lumii şi campionul olimpic, Eliud Kipchoge. Kenyanul a terminat cursa după 2.02.40, a patra performanţă mondială din toate timpurile.

“Sunt foarte mândru că am câştigat pe străzile din Tokyo, unde oamenii alergau în inimile şi în minţile lor. Este minunat că acum am câştigat şatru din cele şase curse majore Abbott World Marathon. La final, vreau să spun că vreau ca această lume să se unească. Victoria mea de astăzi este să aduc pozitivitate în această lume”, a spus Kipchoge la finalul cursei. La feminin, s-a impus kenyana Brigid Kosgei, cu timpul 2:16.02.

Kipchoge deţine recordul lumii, 2.01.39, performanţă atinsă la Berlin în 2018, al doilea timp mondial fiind obţinută de etiopianul Kenenisa Bekele, 2.01.41, în 2019. Eliud are 13 victorii din 15 maratoane alergate, fugind de 3 ori sub 2 ore şi 3 minute: o dată când a făcut record, a doua oară la Londra, în 2019, 2.02.37, şi acum la Tokyo.

mokoka

Altfel, Stephen Mokoka, un atlet sud-african care a participat de 3 ori la Jocurile Olimpice, a reuşit să taie din recordul la 50 de kilometri, după ce a câştigat o cursă în ţara natală, Nedbank Runified, în 2.40.13. Mokoka are un PB pe maraton de 2.07.40.

În acest weekend, a avut loc în Turcia a 27-a ediţie a Campionatelor Balcanice de atletism în sală, România terminând pe locul doi pe naţiuni, cu 3 medalii de aur, 3 de argint şi 7 de bronz.

Medaliile de aur au fost obţinute de Ionuţ Anton la 60 m garduri (7:77), de ştafeta masculină de 4x400 m (Remus Niculiţă, Sorin Dringo, Denis Toma, Robert Parge – 3.10:36, record naţional) şi de Anamaria Nesteriuc la 60 m garduri (8:07).

Argintul a fost adus de Cristina Bălan la 800 m (2.05:77), Mirela Lavric la 400 m (54:62) şi ştafetă feminină de 4x400 m (Sanda Belgyan, Cristina Bălan, Larisa Talpiş, Mirela Lavric – 3.45:11).

Medaliile de bronz au fost cucerite de Sorin Dringo la 400 (46:79), Marian Coman la 1.500 m (3.47:16), Marius Musteaţă la aruncarea greutăţii (18,09 m), Andreea Baboi la 60 m (7:44), Petronela Simiuc la 1.500 m (4.16:09), Ancuţa Bobocel la 3.000 m (9.17:89) şi Daniela Stanciu la săritura în înălţime (1,90 m).