Dinamo a tremurat, dar s-a calificat

0

Echipa lui Andone a controlat in totalitate semifinala Cupei Romaniei cu FC Arges, dar marile ocazii ale atacantului pitestean Ciprian Tanasa ii puteau duce pe "alb-violeti" in ultimul act al competitiei

Dinamo s-a calificat, pentru a cincea oara consecutiv, in finala Cupei Romaniei, dupa ce a invins, in mansa a doua, pe FC Arges, cu scorul de 2-0. Desi pitestenii au venit in "Groapa" cu un avantaj minim obtinut pe teren propriu, Dinamo a pornit favorita, ratand cat pentru doua meciuri in prima repriza. Jocul Argesului s-a rupt in minutul 11, cand Somcherechi l-a faultat pe Claudiu Niculescu in pozitie de ultim aparator si a fost eliminat de arbitrul Anton Helesteanu. Chiar si in inferioritate numerica, pitestenii au fost foarte aproape de deschiderea scorului, atunci cand Tanasa a scapat singur cu portarul Munteanu, l-a driblat si a sutat in plasa exterioara. Lucrurile au intrat in normal odata cu golul inscris de Grigorie, in minutul 38 si prin penalty-ul transformat de Danciulescu, in minutul 58. Liderul diviziei A nu a scapat insa de emotii, elevii lui Andone tremurand serios atunci cand acelasi ghinionist Tanasa a sutat in Munteanu. Pozitia din clasament ocupata de FC Arges in clasament, precum si jocul prestat de pitesteni i-au facut pe fani sa trateze cu indiferenta meciurile favoritilor, mai putin de 40 de suporteri "alb-violeti" facand deplasarea la Bucuresti. Chiar daca partida a inceput la ora 21, pe stadionul Stefan cel Mare s-au adunat peste 10.000 de suporteri "alb-rosii", dornici sa asiste la o noua calificare a favoritilor in finala Cupei Romaniei. Desi au controlat in totalitate jocul, antrenorul Ioan Andone crede ca echipa sa este departe de forma aratata in toamna. "Am facut o partida buna, pe care ne-am ingreunat-o singuri din cauza ratarilor multe, ce au intervenit pe fondul precipitarii. Nu a fost usor sa recuperezi de la scorul de 0-1, pentru ca nu mai avem aceeasi atitudine in joc ca in toamna, cand marcam sapte goluri pe meci". Tehnicianul lui FC Arges, Ioan Moldovan, a declarat ca echipa sa a jucat de la egal la egal cu Dinamo si a precizat ca atacantul sau Ciprian Tanasa a fost foarte afectat de ratarile din acest meci: "Dupa rezultatul din tur, se poate spune ca am plecat din postura de favoriti, desi toti ne considerau victime sigure. Au fost doua momente decisive, ratarea lui Tanasa singur cu Munteanu, la scorul de 0-0, si ratarea noastra din final, la scorul de 2-0. Stiam ca, pentru a obtine calificarea, trebuie sa marcam. Tanasa era afectat si plangea in vestiar. Isi creeaza ocazii si rateaza foarte mult", a spus "Comisarul", care i-a avertizat pe stelisti ca echipa sa vine in Ghencea, duminica, sa ia puncte.