Derby-ul Ligii 1, viciat de arbitraj! CFR Cluj întrerupe seria de şapte victorii la rând a celor de la FCSB

0
Deac

CFR Cluj a învins, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa FCSB, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I.

Prima repriză a fost tensionată, plină de durităţi, în urma cărora s-au arătat 8 cartonaşe galbene (6-2 pentru CFR), şi în care fazele de poartă aproape că au lipsit cu desăvârşire.

Meciul a început cu o greşeală mare de arbitraj. În minutul 2, la o centrare în careul gazdelor, mingea l-a lovit în mână pe Camora, dar arbitrul Istav Kovacs nu a acordat penalty. A făcut-o însă în minutul 34, la o intrare neglijentă, cu cotul, a lui Miron la Vojtus, iar Deac a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri.

FCSB a forţat egalarea după pauză, prima jumătate a reprizei secunde jucându-se doar la poarta gazdelor, însă Bălgrădean a prins o seară perfectă şi a fost provindenţial în mai multe rânduri. În minutul 59, şutul lui Man l-a depăşit pe portarul gazdelor, dar a lovit bara transversală. Costache a închis tabela în minutul 73, după o eroare în defensiva bucureştenilor.

În urma acestui rezultat, echipa campioană se apropie la trei puncte de adversara din această seară, dar Universitatea Craiova poate deveni lider dacă bate, luni,pe UTA Arad.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Manea ’46), Burcă, Vinicius, Camora – Deac (Păun ’77), Soares (Hoban ’46), Djokovic – Joca (Chipciu ‘3), Rondon (Vojtus ‘8), Costache. Antrenor: Edward Iordănescu

FCSB: Vlad – Creţu, Miron, I. Cristea, Briceag – Vînă (Fl. Coman ’46), Popescu (Perianu ’58), D. Olaru – Moruţan, Man, Oct. Popescu (Buziuc ’72). Antrenor: Toni Petrea

Cartonaşe galbene: Deac ‘9, Costache ’16, Vinicius ’27, Soares ’40, Chipciu ’41, Susic ’43, Manea ’82, Djokovic ’89, Bălgrădean ‘90 / Miron ’34, Creţu ’35, Moruţan ‘90+2