VIDEO Chelsea - Ferencváros: 2-1, într-un amical. Fàbregas a stabilit scorul printr-o acţiune individuală spectaculoasă

0
Chelsea a învins în amicalul cu Ferencváros FOTO Reuters

Chelsea a susţinut un amical în compania formaţiei Ferencváros, partidă disputată, duminică, în Ungaria şi câştigată cu scorul de 2-1 de către londonezi.

Victoria reuşită de Chelsea încheie seria meciurilor de pregătire jucate înaintea startului noului sezon de Premier League. Gruparea maghiară a deschis scorul prin Zoltán Gera (17'), proaspăt revenit la echipă după un deceniu petrecut în primul eşalon englez.

Graţie reuşitei mijlocaşului în vârstă de 35 de ani, Ferencváros a intrat la pauză în avantaj, egalarea venind abia la debutul celei de-a doua reprize, când Ramires l-a lăsat fără replică pe Dénes Dibusz, portarul maghiarilor. Scorul final a fost stabilit de Cesc Fàbregas (81'), spaniolul de 27 de ani driblând apărarea adversă şi consemnând rezultatul de 2-1 pentru londonezi.
José Mourinho are deja un fotbalist incert pentru primele meciuri oficiale, după ce Didier Drogba a părăsit terenul în minutul 28, acuzând dureri la gleznă.

Echipe

Ferencváros: Dibusz, Bonig, Bode, Gyomber, Gera, Busai, Nagy, Nalepa, Cukic, Pavlovic, Mateos.

Chelsea Londra: Cech (Schwarzer 46'), Azpilicueta (Moses 60'), Christensen (Cahill 46'), Zouma (Ake 75'), Luis (Ivanovici 46'), Mikel (Hazard 46'), Ramires (Matic 61'), Schurrle (Salah 46'/Van Ginkel 79'), Willian (Fabregas 46'), Torres (Costa 46'), Drogba (Oscar 28').

Frank Lampard a trădat culorile lui Chelsea: mjlocaşul va juca pentru rivala Manchester City

Jose Mourinho ironizează Bundesliga: „În Germania se ştie cine va termina pe primul loc, în Anglia e mult mai greu!“