Barcelona, chinuită de Mircea Lucescu şi Dinamo Kiev. Toate rezultatele şi clasamentele din Liga Campionilor

0
liga

Miercuri seara s-au jucat ultimele întâlniri din etapa a treia a fazei grupelor Ligii Campionilor. Pentru a face loc meciurilor internaţionale, competiţia va lua o pauză de 3 săptămâni.

Decimată de accidentări, suspendări şi de infectări cu noul coronavirus, echipa antrenată de Mircea Lucescu putea pleca, miercuri seara, cu un rezultat de egalitate de pe Nou Camp.

În condiţiile date, cu doar 13 jucători disponibili de la prima echipă, formaţia din Ucraina a avut o prestaţie remarcabilă. Barcelona a început tare meciul şi a obţinut o lovitură de la 11 metri încă din minutul 3, penalty tranformat de Messi. Până în minutul 10, gazdele au mai avut o bară şi încă o ocazie imensă irosită de Griezmann.

Scăpată de tracul debutului, echipa din Kiev a jucat cu mult curaj şi a echilibrat jocul. Până la pauză, Dinamo putea egala în două rânduri, dar Ter Stegen a avut două intervenţii excelente. Repriza secundă a început tot cu o ocazie imensă irosită de oaspeţi, după care Barca şi-a dublat avantajul prin Pique (65). La adăpostul celor două goluri, catalanii au irosit mai multe şanse de a mări diferenţa, pentru ca oaspeţii să reducă din handicap în minutul 75. S-a terminat 2-1, cu jucătorii lui Lucescu forţând egalarea în ultimele minute.

În celălalt meci al grupei, Juventus Torino, cu Cristiano Ronaldo revenit în primul 11,  a învins fără emoţii, la Budapesta, pe Ferencvaros,, 4-1.

În grupa H, echipa turcă Istanbul Başakşehir a reuşit surpriza serii şi a trecut, pe teren propriu, de Manchester United, 2-1.

Rezultatele înregistrate în partidele disputate, miercuri, în etapa a treia a fazei grupelor Ligii Campionilor: