Anisimova, coşmarul româncelor: A învins-o pe Halep la French Open şi a scos-o şi pe Cîrstea la Wimbledon

0
Anisimova

Amanda Anisimova (26 WTA) are două victorii în ultimele două partide cu jucătoarele din România pe care le-a întâlnit la turneele de Grand Slam.

Amanda Anisimova urcă în turneele majore pe spinarea româncelor! La French Open, a trecut de Simona Halep (7 WTA) în sferturi, iar acum, la Wimbledon, a avansat în turul II, după ce a învins-o pe Sorana Cîrstea (77 WTA).

Americanca de 17 ani s-a impus după un duel de o oră şi 27 de minute, scor 6-3, 6-3.

În primul set, Anisimova a fost condusă cu 3-2, însă a întors scorul, iar în setul doi n-a mai cedat niciun game de la scorul de 3-3.

Pentru Sorana Cîrstea, cel mai bun rezultat la Wimbledon rămâne atingerea turului III în trei rânduri, în 2009, 2012 şi 2017.