Anderlecht s-a calificat în sferturile Ligii Europa; Rostov a fost eliminată în optimi de Manchester United

0
FOTO Facebook

Formaţia Anderlecht Bruxelles, la care evoluează Alexandru Chipciu şi Nicolae Stanciu, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale Ligii Europa, trecând în optimi de APOEL Nicosia, cu 1-0 în tur şi 1-0 în retur.

Unicul gol al partidei de la Bruxelles a fost marcat de Acheampong, în minutul 65.

Stanciu a jucat până în minutul 64, când a fost înlocuit chiar cu autorul golului.

Chipciu a evoluat până în minutul 89.

Tot joi, Manchester United a eliminat echipa lui Andrei Prepeliţă, FK Rostov, câştigând returul de pe teren propriu cu scorul de 1-0. A marcat Juan Mata, în minutul 70. Prepeliţă a jucat până în minutul 79. În tur, la Rostov, scorul a fost 1-1.

Olympique Lyon, Ajax Amsterdam şi Schalke 0-4 au acces în sferturi după următoarele rezultate:

AS Roma (Italia) – Olympique Lyon (Franţa) 2-1, în tur 2-4

Au marcat: Strootman '17, Tousart '60 (autogol) / Diakhaby '16

Ajax Amsterdam (Olanda) - FC Copenhaga (Danemarca) 2-0, în tur 1-2

Au marcat: Traoré '23, Dolberg '45+3 (penalti)

Borussia Monchengladbach (Germania) - Schalke 04 (Germania) 2-2, în tur 1-1

Au marcat: A. Christensen '26, Dahoud '45+2 / Goretzka '54, Bentaleb '68 (penalti)

S-au mai calificat în sferturi Beşiktaş Istanbul (1-1 în tur şi 4-1 în retur cu Olympiacos Pireu), Celta Vigo (2-1 în tur şi 2-0 în retur cu FK Krasnodar) şi FC Genk (5-2 în tur şi 1-1 în retur cu echipa KAA Gent).

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale Ligii Europa este programată vineri, la ora 14.00, la Nyon.