Lista noului Parlament al Romaniei

Cazuti sub linie


Dupa ce a luptat un an intreg cu "marea coruptie" din piete, incercand sa determine electoratul sa-l voteze ca senator PSD, ministrul Controlului, Ionel Blanculescu, va trebui sa-si ia adio de la visul de a ajunge parlamentar. Al cincilea pe lista senatorilor pesedisti din Bucuresti, Blanculescu s-a vazut "sub linie", doar primii patru candidati ai PSD intrand in Parlament. Si celebrul avocat pesedist Ion Neagu a dat-o in bara: PSD a trimis la Camera Deputatilor noua parlamentari, Neagu fiind al zecelea. El va trebui sa devina cel mai infocat sustinator al lui Adrian Nastase la prezidentiale, pentru ca, in cazul in care acesta castiga alegerile, isi da demisia din Camera Deputatilor, lasand un loc liber pentru controversatul avocat. Si-au mai luat adio de la Parlament pesedistii Sergiu Nicolaescu si Razvan Ionescu, actualii presedinti ai Comisiilor de aparare. Ca si la echipa nationala, Anghel Iordanescu, al doilea pe lista de senatori de Ilfov a PSD, nu a reusit calificarea in turul parlamentar. Din partea Aliantei D.A. nu si-au mai reinnoit mandatul de parlamentar Radu F. Alexandru (PNL), Victor Babiuc (PD) si Dan Coriolan Simedru (PNL). Cele mai spectaculoase "pierderi" se inregistreaza la PRM. Senatul va ramane fara parlamentarul-zacusca George Pruteanu si fara profesorul Dumitru Buzatu, adoratorul maresalului Antonescu. Mitzura Arghezi va trebui, de acum incolo, sa motaie in fotoliul de acasa si nu in cel din Camera Deputatilor, pentru ca electoratul nu i-a mai acordat inca un mandat. Nici actrita Ileana Stana Ionescu nu va mai fi deputat, minoritatea italiana pe care a reprezentat-o pana acum trimitand in Parlament un alt reprezentant. Peremistii Ion Dolanescu si Irina Loghin nu vor mai face un duet si asta pentru ca celebrul cantaret de muzica populaa nu va mai fi deputat.
Alba
Senat: Uniunea PSD+PUR - George Maior Cristian (PSD); Alianta - Alexandru Peres (PD);
Camera Deputatilor: Uniunea - Liviu Mugurel Sarbu (PSD); Nicolae Popa (PUR); Emilian Cuteanu (PSD); Alianta - Tiberiu Barlutiu (PNL); Cornel Bardan (PD); PRM - Valeriu Buzea;
Arad
Senat: Uniunea - Ioan Danut Ungureanu (PSD); Alianta - Nicolae Iotcu (PD); PRM - Aurel Ardelean;
Camera Deputatilor: Uniunea - Gheorghe Chiper (PSD); Cornelia Ardelean (PUR); Alianta - Titus Gheorghioff (PNL); Mihaita Calimente (PNL); Traian Igas (PD); PRM - Bogdan Cantaragiu; UDMR - Kiraly Andras
Arges
Senat: Uniunea - Nicolae Vacaroiu (PSD); George Copos (PUR); Alianta - Dan Popa (PNL); PRM - Mihai Ungheanu;
Camera Deputatilor: Uniunea - Mihai Tanasescu (PSD); Filip Georgescu (PSD); Constantin Tamaga (PSD); Daciana Sarbu (PSD); Alianta - Cristian Boureanu (PNL); Gheorghe Miutescu (PNL); Andrei Gerea (PNL); PRM - Ion Manzana, Dragos Dumitriu;
Bacau
Senat: Uniunea - Catalin Mardare (PSD); Ion Moraru (PSD); Alianta - Avram Popa (PNL); Cristian Cucuian (PNL); PRM - Ilie Ilascu
Camera Deputatilor: Uniunea - Viorel Hrebenciuc (PSD); Gabriel Vlase (PSD); Minodora Clivetti (PSD); Nicolae Banicioiu (PSD); Catalin Voicu (PSD); Alianta - Valeriu Gheorghe (PNL); Ionel Palar (PNL); Liviu Miroseanu (PD); PRM - Mircea Ifrim; Olguta Cernea
Bihor
Senat: Uniunea - Alexandru Athanasiu (PSD); Alianta - Radu Tirle (PD); PRM - Verginia Vedinas; UDMR - Pete Istvan
Camera Deputatilor: Uniunea - Gheorghe Sarb (PSD); Raul Eduard Hellvig (PUR); Claudiu Pop (PSD); Alianta - Cornel Popa (PNL); Ioana Bruchental-Pop (PNL); Valeriu Boieriu (PD); PRM - Paul Magheru; UDMR - Lakatos Peter; Soki Bela
Bistrita-Nasaud
Senat: Uniunea - Teodor Cretu (PSD); Alianta - Mircea Mereuta (PNL);
Camera Deputatilor: Uniunea - Viorel Pupeza (PSD); Emil Radu Moldovan (PSD); Alianta - Ioan Oltean (PD); Augustin Zegrean (PD); PRM - Dacian Pop;
Botosani
Senat: Uniunea - Razvan Theodorescu (PSD); Gavrila Vasilescu (PUR); Alianta - Mihai Tibuleac (PNL);
Camera Deputatilor: Uniunea - Costica Macaleti (PSD); Doina Micsunica Dretcanu (PSD); Mihai Malaimare (PSD); Catalin Ovidiu Buhaianu (PSD); Alianta - Liviu Campanu (PNL); Radu Dragus (PD); PRM - Stefan Baban.
Brasov
Senat: Uniunea - Otilian Negoe (PSD); Alianta - Nicolae Vlad Popa (PNL); PRM - Nicolae Iorga.
Camera Deputatilor: Uniunea - Constantin Nita (PSD); Titus Corlatean (PSD); Constantin Faina (PUR); Alianta - Ion Gontea (PD); Ioan Ghise (PNL); Gheorghe Gabor (PNL); Ioan Pucheanu (PD); PRM - Cristian Stanescu; UDMR - Kovacs Attila.
Braila
Senat: Uniunea - Aurel Gabriel Simionescu (PSD); Alianta - Dan Sabau (PNL).
Camera Deputatilor: Uniunea - Mihai Tudose (PSD); Alin Teodorescu (PSD); Alianta - Horia Vasioiu (PD); Gabriel Sandu (PNL); PRM - Daniela Mariana Buruiana.
Buzau
Senat: Uniunea - Ion Vasile (PSD); Corneliu Pascu (PUR); Alianta - Virginia Serbanescu (PD);
Camera Deputatilor: Uniunea - Octavian Stireanu (PSD); Alexandru Valeriu Ungureanu (PSD); Viorel Constantinescu (PSD); Aurel Gubandru (PSD); Alianta - Cezar Preda (PD); George Scutaru (PNL); PRM - Mircea Costache.
Caras
Senat: Uniunea - Ioan Talpes (PSD); Alianta - Ovidiu Radoi (PNL);
Camera Deputatilor: Uniunea - Ion Mocioalca (PSD); Ioan Tundrea (PUR); Alianta - Viorel Racoceanu (PD); Gheorghioni Ionesie (PD); PRM - Marius Iriza.
Calarasi
Senat: - Uniunea - Doru Ioan Taracila (PSD); Alianta - Constantin Dumitru (PNL);
Camera Deputatilor: Uniunea - Constantin Tudor (PSD); Marian Sarbu (PSD); Alianta - Liviu Nistoran (PD); Adina Valean (PNL); PRM - Dan Zamfirescu.
Cluj
Senat: Uniunea - Vasile Dancu (PSD); Alianta - Norica Nicolai (PNL); PRM - Gheorghe Funar; UDMR - Eckstein Kovacs Peter.
Camera Deputatilor: Uniunea - Vasile Soporan (PSD); Vasile Puscas (PSD); Gratiela Iordache (PUR); Alianta - Daniel Buda (PD); Horia Uioreanu (PNL); Mircea Pusca (PNL): PRM - Petru Calian; Mircea Giurgiu; UDMR - Konya Homer Sandor; Mate Andras Levente.
Constanta
Senat: Uniunea - Cristian Diaconescu (PSD); Puiu Hasotti (PNL); Gheorghe Serbu (PNL); PRM - Dorel Onaca.
Camera Deputatilor: Uniunea - Alexandru Mazare (PSD); Corneliu Dida (PSD); Eduard Martin (PSD); Adrian Mihei (PUR); Alianta - Laurentiu Mironescu (PNL); Mircea Iustian (PNL); Stelian Dutu (PD); Gheorghe Dragomir (PNL); PRM - Gelil Eserghep; Dan Coloros Mocanescu.
Covasna
Senat: UDMR - Puskas Balint Zoltan; Nemeth Csaba.
Camera Deputatilor: Alianta: Petre Strachinaru (PD); UDMR - Antal Arpad Andras; Tamos Sandor; Marton Arpad.
Dambovita
Senat: Uniunea - Traian Novolan (PSD); Alianta - Ioan Dumitrescu (PNL); PRM - Dan Claudiu Tanasescu.
Camera Deputatilor: Uniunea - Ion Stan (PSD); Victor Sanda (PSD); Sergiu Andon (PUR); Ion Dumitru (PSD); Alianta - Alin Albu (PD); Florin Popescu (PNL); Radu Octavian (PD); PRM - Ilie Merce.
Dolj
Senat: Uniunea - Mircea Geoana (PSD); Irinel Popescu (PUR); Alianta - Radu Berceanu (PD); Mario Oprea (PNL); PRM - Mihai Lupoi.
Camera Deputatilor: Uniunea - Ion Calin (PSD); Claudiu Manda (PSD); Ion Sasu (PSD); Valeriu Zgonea (PSD); Monalisa Galateanu (PSD); Alianta - Mihai Voicu (PNL); Jean Marinescu (PD); Dan Buzatu (PNL); PRM - Olguta Vasilescu; Tudor Matuse.
Galati
Senat: Uniunea - Adriana Ticau (PSD); Viorel Stefan (PSD); Alianta - Paul Pacuraru (PNL); PRM - Carol Dina.
Camera Deputatilor: Uniunea - Dan Nica (PSD); Aurel Nechita (PSD); Bogdan Ciuca (PUR); Petre Lificiu (PSD); Alianta - Iulian Barsan (PD) Emil Strunga (PNL); Constantin Petrea (PD); PRM - Liviu Cotarla; UDMR - Szekely Levente.
Giurgiu
Senat: Uniunea - Ion Radoi (PSD); PRM - Irina Loghin.
Camera Deputatilor: Uniunea - Nicolae Badalau (PSD); Dan Iosif (PSD); Alianta - Dumitru Ujeniuc (PNL); PRM - Danut Liga.
Gorj
Senat: Uniunea - Ion Florescu (PSD); Alianta - Gheorghe Novac (PD); PRM - Ilie Petrescu.
Camera Deputatilor: Uniunea - Victor Ponta (PSD); Pantelimon Manta (PUR); Alianta - Sorin Paveliu (PNL); Marcel Romanescu (PD); PRM - Petre Popeanga; Ion Stoica.
Harghita
Senat: UDMR - Verestoy Attila; Sapor Csaba.
Camera Deputatilor: Uniunea - Mircea Dusa (PSD); UDMR - Kelemen Hunor; Antal Istvan; Garda Deszo; Asztalos Ferenc.
Hunedoara
Senat: Uniunea - Adrian Paunescu (PSD); Alianta - Viorel Aron (PNL); PRM - Viorel Duca.
Camera Deputatilor: Uniunea - Cosmin Niculae (PSD); Ionica Popescu (PUR); Ioan Timis (PSD); Alianta - Gheorghe Barbu (PD); Dan Radu Ruseanu (PNL); Monica Iacob Ridzi (PD); PRM - Liviu Almasan.
Ialomita
Senat: Uniunea - Serban Nicolae (PSD); Alianta - Maria Petre (PD);
Camera Deputatilor: Uniunea - Alecsandru Stiuca (PSD); Bogdan Pascu (PUR); Alianta - Marian Hoinaru (PD); PRM - Dan Grigore.
Iasi
Senat: Uniunea - Ion Solcanu (PSD); Neculai Apostol (PSD); Radu Terente (PUR); Alianta - Varujan Vosganian (PNL); Dan Carlan (PD);
Camera Deputatilor: Uniunea - Valer Dorneanu (PSD); Vasile Mocanu (PSD); Leonard Cazan (PSD); Gabriela Nedelcu (PSD); Traian Dobre (PSD); Mihai Dumitru (PSD); Alianta - Petru Movila (PD); Relu Fenechiu (PNL); Cristian Adomnitei (PNL); Grigore Craciunescu (PD); PRM - Anghel Stanciu; Vladimir Farsisatu.
Ilfov
Senat: Uniunea - Teodor Filipescu (PSD); Alianta - Cristache Radulescu (PD).
Camera Deputatilor: Uniunea - Gabriel Oprea (PSD), Marilena Toma (PSD); Alianta - Marian Petrache (PNL); PRM - Costel Ovidenie.
MaramureS
Senat: Uniunea - Ioan Codrut Seres (PUR); Alianta - Radu Stroe (PNL); PRM - Doru Liviu Bindea.
Camera Deputatilor: Uniunea - Ioan Buda (PSD), Petru Godja (PSD), Dan Mihalache (PSD); Alianta - Mircea Man (PD), Ioan Hoban (PNL); PRM - Angela Buciu; UDMR - Bonis Istvan.
MehedinTi
Senat: Uniunea - Petre Daia (PSD); Alianta - Alexandru Mortun (PNL)
Camera Deputatilor: Uniunea - Eugen Nicolicea (PSD), Manuela Mitrea (PSD); Alianta - Mihai Stinisoara (PD); PRM - Anca Petrescu.
Mures
Senat: Uniunea - Cristian Georgescu (PSD); Alianta - Stefan Antonie (PNL); UDMR - Marko Bela, Gyorgy Frunda
Camera Deputatilor: Uniunea - Liviu Timar (PSD), Pavel Todoran (PSD); Alianta - Eugen Nicolaescu (PNL), Lavinia Sandru (PD); PRM - Adrian Moisoiu; UDMR - Kerekes Karoly, Borbely Laszlo, Kelemen Attila.
Neamt
Senat: Uniunea - Ioan Chelaru (PSD), Silvia Ciornei (PUR); Alianta - Serban Stratila (PNL); PRM - Viorica Moisuc
Camera Deputatilor: Uniunea - Ioan Munteanu (PSD), Iulian Iancu (PSD), Razvan Petrica Bobeanu (PSD), Ioan Bivolaru (PSD); Alianta - Doru Ursarescu (PNL), Marius Rogin (PD), Vasile Pruteanu (PNL); PRM - Dumitru Puzdrea.
Olt
Senat: Uniunea - Rodica Stanoiu (PSD), Valeriu Andrei Steriu (PSD); Alianta - Marin Bobes (PD).
Camera Deputatilor: Uniunea - Marin Diaconescu (PSD), Renica Diaconescu (PUR), Florin Iordache (PSD), Catalin Lucian Matei (PSD); Alianta - Mircea Cosea (PNL), Aurelian Pavelescu (PD); PRM - Alexandru Ciocalteu.
Prahova
Senat: Uniunea - Mircea Popescu (PSD), Antonie Iorgovan (PSD); Alianta - Teodor Melescanu (PNL), Paula Ivanescu (PD); PRM - Constantin Gaucan.
Camera Deputatilor: Uniunea - Florin Saniuta (PSD), Octavian Hanganu (PUR), Dorina Mihailescu (PSD), Mihail Sireteanu (PSD), Mihai Apostolache (PSD); Alianta - Roberta Anastase (PD), Adrian Senecu (PNL), Ioan Luchian (PNL), Horia Toma (PNL), Ion Preda (PD); PRM - Marcu Tudor, William Branza.
Satu Mare
Senat: Uniunea - Sever Ster (PSD); UDMR - Szabo Karoly.
Camera Deputatilor: Uniunea - Ioan Mircea Pascu (PSD), Mihaela Adriana Rusu (PSD); Alianta - Ovidiu Silaghi (PNL); UDMR - Varga Attila, Erdei Dolaczki Istvan.
Salaj
Senat: PRM - Petru Stan; UDMR - Fekete Szabo Andras Levente
Camera Deputatilor: Uniunea - Iuliu Nasa (PSD), Filonas Chis (PSD); Alianta - Catalin Micula (PNL); UDMR - Seres Denes.
Sibiu
Senat: Uniunea - Ilie Stoica (PUR), Viorel Arcas (PSD); Alianta - Nicolae Neagu (PD)
Camera Deputatilor: Uniunea - Ioan Cindrea (PSD), Radu Podogoreanu (PSD); Alianta - Raluca Tatarcan (PNL), Cornel Stirbet (PNL), Florin Muntean (PD); PRM - Florina Jipa.
Suceava
Senat: Uniunea - Octav Cozmanca (PSD), Constantin Gheorghe (PUR); Alianta - Gheorghe Flutur (PNL), Brandusel Nichitean (PD)
Camera Deputatilor: Uniunea - Eugen Bejinariu (PSD), Petru Tarniceru (PSD); Ioan Stan (PSD), Tudor Mohora (PSD), Mirela Elena Adomnicai (PSD); Alianta - Orest Onofrei (PNL), Aurel Olareanu (PD), Dumitru Pardau (PNL), Sandu Capra (PNL); PRM - Leonida Lari.
Teleorman
Senat: Uniunea - Serban Mihailescu (PSD), George Sabin Cutas (PUR); Alianta - Ion Bazgan (PNL)
Camera Deputatilor: Uniunea - Teodor Nitulescu (PSD), Constantin Amariei (PSD), Ovidiu Musetescu (PSD); Alianta - Adriean Videanu (PD), Marin Almajanu (PNL); PRM - Avram Dumitru.
Timis
Senat: Uniunea - Ilie Sarbu (PSD); Alianta - Adrian Cioroianu (PNL), Gheorghe David (PD); PRM - Valentin Dinescu.
Camera Deputatilor: Uniunea - Ovidiu Branzan (PSD), Stefan Glavan (PUR), Petru Andrea (PSD); Alianta - Valeriu Tabara (PD), Viorel Oancea (PNL), Radu Lambrino (PNL), Cristian Busoi (PNL); PRM - Mircea Purceld; UDMR - Toro T. Tibor.
Tulcea
Senat: Uniunea - Ion Vargau (PSD); Alianta - Daniel Ilusca (PNL).
Camera Deputatilor: Uniunea - Bogdan Niculescu-Duvaz (PSD), Vladimir Alexandru Manastireanu (PSD); Alianta - Mircea Stanescu (PD); PRM - Nati Meir.
Vaslui
Senat: Uniunea - Aristide Roibu (PSD), Doina Silistru (PSD); Alianta - Cristian David (PNL)
Camera Deputatilor: Uniunea - Gabriela Cretu (PSD), Ion Giurescu (PSD), Florea Voinea (PUR), Dumitru Bentu (PSD); Alianta - Marian Dan (PNL), Cristian Radulescu (PD); PRM - Vlad Hogea.
Valcea
Senat: Uniunea - Mihail Popescu (PSD); Alianta - Dorel Jurcan (PD); PRM - Viorel Dumitrescu
Camera Deputatilor: Uniunea - Rovana Plumb (PSD), Aurel Vladoiu (PSD), Dumitru Becsenescu (PUR); Alianta - Emilian Francu (PNL), Petre Ungureanu (PNL); PRM - Mitica Dragomir
Vrancea
Senat: Uniunea - Angel Talvar (PSD); Alianta - Jean Vraciu (PD); PRM - Vasile Velciu
Camera Deputatilor: Uniunea - Miron Mitrea (PSD), Cristian Dumitrescu (PSD), George Baiesu (PSD); Alianta - Corneliu Momeanu (PNL); Nini Sapunaru (PNL); PRM - Daniel Ionescu
Bucuresti
Senat: Uniunea - Ion Iliescu (PSD), Dan Voiculescu (PUR), Sorin Oprescu (PSD), Corina Cretu (PSD); Alianta - Vasile Blaga (PD), Ionut Popescu (PNL), Cornelia Cazacu (PD), Mircea Cinteza (PNL), Marius Marinescu (PD), Radu Campeanu (PNL); PRM - C.V. Tudor, Eugen Mihaescu
Camera Deputatilor: Uniunea - Adrian Nastase (PSD), Dan Ioan Popescu (PSD), Daniela Popa (PUR), Ecaterina Andronescu (PSD), Zamfir Dumitrescu (PSD), Aura Vasile (PSD), Adrian Severin (PSD), Rodica Nassar (PSD), Damian Florea (PSD); Alianta - Calin Popescu-Tariceanu (PNL), Cozmin Gusa (PD), Mona Musca (PNL), Anca Boagiu (PD), Bogdan Olteanu (PNL), Romeo Raicu (PD), Dan Motreanu (PNL), Adriana Saftoiu (PD), Crin Antonescu (PNL), Anca Constantinescu (PD), Mircea Ciopraga (PNL), Valentin Iliescu (PD), Rares Manescu (PNL), Costica Canacheu (PD), Claudiu Zaharia (PNL), Nicolae Bara (PD); PRM - Corneliu Ciontu, Lucian Bolcas, Iuliu Furo.