Turnu Severin: Oltenii fac scandal după egalul din Banat (GALERIE FOTO)

0

Ştiinţa a terminat aseară la egalitate, scor 1-1, partida din Banat, oltenii acuzând golul egalizator al gazdelor. Aceştia susţin că Lung junior a fost faultat la faza din care Mera a marcat. VEZI GALERIE FOTO DE LA MECI

Vezi desfăşurarea LIVE a partidei FC Timişoara - Universitatea Craiova

Citeşte de ce a vrut Mititelu să schimbe arbitrul partidei cu Timişoara

Jucătorii Craiovei au plâns în vestiar

Aron Huzu i-a dat dreptate lui Mititelu

Vezi ce au spus timişorenii de golul lui Mera

Finanţatorul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, a pornit cu această ocazie un nou război cu arbitrii, făcându-l nebun pe centralul Marian Bordean şi cerându-i socoteală preşedintelui CCA, Vasile Avram, pentru delegarea făcută. Patronul oltean solicitase înainte de meci schimbarea arbitrului, dar Avram i-a respins cererea.

A fost fault clar! Arbitrul ăsta e nebun! În 99 la sută din cazuri se dădea fault la acea fază. A fost un joc foarte aspru făcut de cei de la Poli, trebuiau sancţionaţi din prima repriză cu cartonaşul roşu. E bătaie de joc! Este al treilea meci când suntem făcuţi praf de arbitri. Se vede pe reluări cum Lung junior e lovit cu piciorul şi cu mâna de Mera în săritură. Tuşierul ce-a făcut?! A închis ochii!“, a tunat Mititelu după meci.

Finanţatorul oltean l-a înţepat şi pe Vasile Avram: „A fost un experiment, nu aţi văzut ce ne-a făcut. Ăsta e cadoul lui Avram pentru noi. Domnul Avram este inconştient, a trimis un copil la meciul Timişoara - Universitatea. De când a fost numit în funcţie, arbitrii ne-au mâncat nouă puncte! Ar trebui şi el eliminat din arbitraj. În prima repriză, Alexa parcă avea drujba-n mână“.

Golul Timişoarei a stârnit protestele oltenilor

Până în minutul 62, jocul cursese frumos. Ştiinţa a arătat o cu totul altă faţă în comparaţie cu precedentele deplasări. Alb-albaştrii au şi deschis scorul prin Mihai Costea (43), care a profitat de o greşeală a lui Bonfim şi l-a învins pe Pantilimon cu un şut din afara careului.
Spiritele au degenerat după ce Mera a egalat la o fază la care Lung a fost incomodat în careul mic. Oltenii, în frunte cu Mitchell, au protestat, în meleul creat împărţindu-se şi câţiva pumni. Arbitrul nu a dat însă nicio sancţiune.

Dacă fluiera corect nu ne dădeau gol nici până acum. Până la urmă, este un punct bun cu Timişoara, una dintre echipele foarte puternice. Se putea şi mai rău. După ansamblul meciului totuşi, cred că meritam victoria. Am fost mai buni ca ei şi în seara asta“, a concluzionat Adrian Mititelu.