FOTO/Severinul le poartă noroc „pandurilor”: Oltenii au bătut CFR Cluj și au scăpat de locurile retrogradabile

0

Meciul disputat ieri pe stadionul Municipal le-a adus trei puncte gorjenilor, care au reușit prin această victorie să depășească Universitatea Craiova în clasamentul Ligii 1.

Antrenorul pandurilor, Petre Grigoraș i-a trimis în teren pe: Mingote - Popete, Viera, Chiricheş, Grecu - Pintilii, Apostu, Vranjes, Pleasca - Lemnaru, Stromajer, în timp ce Alin Minteuan a început cu:

Nuno Claro - Panin, Cadu, Nuno Diogo, I. Rada - Kivuvu - Kone, Hora, Peralta, Bastos – Bud

Meciul a fost unul echilibrat până la autogolul lui Diogo, din minutul 44, venit în urma unui șut a lui Lemnaru. După ce a deschis scorul, Pandurii a început să joace cu mai multă ambiție decât adversarii lor și și-au mărit avantajul prin în repriza secundă, prin Vranjes(min.62).

Chiar dacă a redus din handicap în minutul 70 prin Bastos, CFR nu a reușit să revină până la finalul partidei, astfel că tabela a rămas nemodificată, 2-1 pentru gazde.

Cu acest rezultat, Pandurii a urcat pe locul 14 în clasamentul Ligii 1 cu 23 de puncte, scăpând, pentru moment, de locurile care duc în liga secundă. Pe 15 a coborît chiar Universitatea Craiova, învinsă rușinos în Regie, de Sportul Studențesc, scor 3-0.

De altfel, cele două echipe se vor întâlni în meci direct în etapa următoare, pe Ion Oblemenco. Partida Universitatea Craiova-Pandurii va avea loc joi, 7 aprilie, începând cu orele 19:30 și se anunță o adevărată bătălie pentru supraviețuirea pe prima scenă a fotbalului românesc.