Târgovişte: Sorana Cârstea a ajuns în sferturi la Roland Garros

0

La doar 19 ani, târgovişteanca Sorana Cîrstea a reuşit cea mai importantă performanţă din carieră.

Sorana Cârstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Roland Garros, după ce a învins-o în trei seturi pe sârboaica Jelena Jankovici, scor 3-6, 6-0, 9-7.

Sorana a pierdut primul set, dar a revenit şi a executat-o pe Jankovici în actul secund, scor 6-0. În setul decisiv, care a durat peste 80 de minute, la 4-4, Jankovic a reuşit break-ul şi a servit pentru meci. Jucătoarea din Târgovişte a revenit, a făcut 5-5, iar la 8-7, după ce a ratat două mingi de meci, a reuşit să câştige partida după aproape trei ore de joc.

“Mă bucur că am reuşit să câştig acest meci. Cred că mi-am făcut singură viaţa grea, puteam să închei partida mult mai devreme. Cred că eu funcţionez invers. Atunci când sunt condusă joc mult mai bine. Sper să câştig şi următorul meci mai ales că din punct de vedere fizic mă simt foarte bine”, a declarat Sorana Cîrstea.

În sferturi, românca va juca, mâine în compania jucătoarei Samantha Stosur (Australia), cap de serie numărul 30.

Rezultatele de până acum de la Roland Garros i-au adus Soranei Cârstea, pe lângă cea mai importantă realizare din carieră într-o astfel de competiţie şi un cec în valoare totală de 132.500 de euro.