Miracolul de la Anvers. Cum a reuşit o echipă condusă cu 3-1 până în minutul 90 să întoarcă rezultatul

0

În ultimele decenii, în cupele europene au fost zeci de partide cu răsturnări spectaculoase de scor. Însă un meci cu totul neobişnuit, cu o evoluţie incredibilă a scorului, va rămâne partida retur Anvers-Vitoşa Sofia din primul tur al Cupei UEFA în toamna lui 1989.

Meciul tur din Bulgaria se încheiase 0-0, iar belgienii porneau cu prima şansă acasă în returul din 26 septembrie 1989.

Numai că în minutul 6 bulgarii au deschis scorul. Au urmat mai multe ocazii de o parte şi de alta. Iar ultimele 10 minute au fost o nebunie. În minutul 83, Anvers a restabilit egalitatea prin neamţul Ralf Geilenkirchen. Belgienii mai aveau nevoie de un gol pentru a se califica. Numai că pe contraatac, bulgarii au marcat de două ori, în minutele 85 şi 87, ducând scorul la 3-1 pentru Vitoşa.

Calificarea părea decisă, iar mulţi dintre fanii lui Anvers au plecat înainte de final.  Mai mult, belgienii jucau şi în 10 oameni, după ce făcuseră ambele schimbări, iar Franky Dekenne a părăsit terenul accidentat. În minutul 90, Claesen a redus din handicap. După 120 de secunde, acelaşi jucător a egalat. Mai erau câteva minute de prelungiri. Iar în minutul 90+6, după o lovitură liberă de pe partea stângă, Raphael Quaranta a marcat cu capul, ducând scorul la un incredibil 4-3 pentru Anvers după ce cu 7 minute înainte echipa sa era condusă cu 3-1.

În acel sezon, belgienii au ajuns până în sferturile Cupei UEFA, fiind eliminaţi de FC Koln.