700 de concurenţi din 15 ţări la unul dintre cele mai dure triatlonuri din lume, pe Transfăgărăşan. Un spaniol a câştigat

0

În spectaculoasa zonă Transfăgărăşan - Barajul Vidraru a avut loc sâmbătă, 8 septembrie, a IV-a ediţie a triatlonului internaţional Transfier, unul dintre cele mai dure din lume. 700 de concurenţi din 15 ţări s-au aliniat la start.

După 4 ore şi 48 minute, după 1,9 km înot în lacul Vidraru, 90 km alergare pe bicicletă (hotel Valea cu Peşti-Bâlea Lac) şi 21 km alergare cu sprint pe 392 de trepte până la Omul de fier de la Barajul Vidraru, spaniolul Francesc Artigues a fost primul concurent care trece linia de sosire a concursului internaţional de triatlon Transfier-ediţia a IV-a, Transfăgărăşan 2018, competiţie organizată de Clubul No Stress sub egida CENTENAR 100 ROMÂNIA. Pe locul al doilea s-a clasat ungurul Marton Flander, iar pe locul trei românul Răzvan Ene.

Imagine indisponibilă

Ca sa termine cursa, participanţii au avut nevoie nu numai de o condiţie fizică excelentă, ci şi de nervi de fier. Cu o diferenţă de nivel de 1.600 metri la ciclism şi 700 de metri la alergare, Transfier este astfel unul dintre cele mai dificile concursuri de tip „Half Iron Man” din lume, surclasând faimosul „Savage Man” din SUA.

Cadrul în care s-a desfăşurat competiţia Transfier a fost unul de poveste. Lacul Vidraru este spectaculos, fiind al 8-lea la artificial ca volum din Europa şi ascunde o poveste impresionantă. Un întreg sat a fost scufundat sub apele gigantului cu o lungime de 10.3 kilometri şi o adâncime maximă de 155 metri.

Traseul de bicicletă pe Transfăgărăşan a început cu o porţiune de aproximativ 25 de kilometri plat, dar următorii 20 de kilometri au fost o adevărată provocare, cu o căţărare continuă de peste 1.400 de metri, ceea ce face primii 45 de kilometri cei mai grei din orice triatlon pe distanţă lungă. A urmat apoi o coborâre de 45 de kilometri, care necesită prudenţă maximă în abordarea virajelor. Pentru final, concurenţii au avut de urcat 392 de trepte până la primul „Iron Man” din lume, statuia lui Prometeu, supranumită „omul de fier”.