HANDBAL Oţelul Galaţi a fost eliminată din Cupa Cupelor

0
Fetele de la Oţelul parcă n-au vrut victoria

Deşi au plecat în capitala Macedoniei cu un avantaj de cinci goluri, gălăţencele au fost învinse de Metalurg Skopje cu scorul 29-23, la şase goluri diferenţă, după un meci în care fetele noastre au părut fără motivaţie. Scorul putea fi şi mai mare, dar macedonencele au ratat foarte mult.

Vorbind despre meciul de sâmbătă seara, nu se poate spune că handbalistele de la Oţelul pot invoca neşansa sau arbitrajul ostil. Pur şi simplu, handbalistele din Macedonia au controlat în permanenţă jocul.

În prima repriză, jocul a părut cât de cât echilibrat, însă trebui spus foarte clar că diferenţa de scor de la finalul primelor 30 de minute - adică 15-11 - a fost o urmare a ratărilor foarte mari ale gazdelor, nu a unui joc performant al gălăţencelor

În repriza a doua lucrurile au mers din ce în ce mai prost: 17-11 şi apoi 26-18, în minutul 50.

Uţoara revenire de final al gălăţencelor nu le-a mai slavat însă calificare. Scor final 29-23, adică exact diferenţa de care Metalurg avea nevoie pentru a se califica în primăvara europeană.