Oltenii, înainte de duelul cu Dinamo: „E vremea răzbunării!“

0

Universitatea Craiova joacă diseară (ora 19.45) din nou pe terenul marei rivale Dinamo, după eliminarea de miercuri, din sferturile Cupei României.

Oltenii nu au mai câştigat de 16 ani în Ştefan cel Mare, iar astăzi speră să repete isprava din 1994, pentru a răzbuna şi eşecul din cupă.

Ştiinţa a fost în ultimii ani foarte aproape de o victorie în fieful lui Dinamo, dar de fiecare dată a scăpat-o printre degete. În sezonul trecut a pierdut pe mâna arbitrului Augustus Constantin, iar în aprilie 2008 a condus cu 3-0 la pauză, dar a terminat 4-4.

Oltenii au doar trei victorii pe terenul „câinilor roşii“, ultima consemnându-se la 28 octombrie 1994, chiar cu Victor Piţurcă antrenor.

Ştiinţa învingea atunci cu 1-0, printr-un gol marcat de Jerry Gane, după o pasă a lui Craioveanu, meci în care actualul preşedinte, Silvian Cristescu, a fost eliminat în minutul 88.