Dănuţ Bica: „Valentin Ceauşescu era negru de supărare când am bătut Steaua. Aşa va fi acum şi Gigi Becali!“

0

Eroul ultimului succes al Universităţii Craiova în Ghencea, Dănuţ Bica, a rememorat isprava de acum 21 de ani. La 29 noiembrie 1989, oltenii învingeau Steaua cu 2-1, Bica marcând golul victoriei, în minutul 75.

Steaua a deschis scorul prin Balint (47), care a şi ratat un penalty 15 minute mai târziu.

Oltenii au ripostat fulgerător, în doar cinci minute, prin două goluri antologice. Fane Stoica a profitat de o neînţelegere între Lung şi Bumbescu (70), pentru ca Bica să închidă tabela cu un şut la vinclu, de la 20 de metri (75).

Noi voiam să batem în fiecare joc, iar meciurile cu Steaua şi Dinamo abia le aşteptam! Asta era mentalitatea noastră. Steaua domina fotbalul românesc, nu mai luase bătaie de vreo două campionate, era ceva să câştigi împotriva lor", îşi aminteşte Dănuţ Bica, „umbra" lui Hagi pe teren.

„În timp ce Balint se pregătea să execute acel penalty, i-am spus lui Hagi, care era lângă mine, că, dacă ratează, o să-i batem! «Vă mai dăm două!», mi-a răspuns el, dar nu a fost aşa. Aveam mare încredere în noi. A fost şi puţin noroc. Când am dat eu golul de 2-1 au îngheţat toţi generalii. Valentin Ceauşescu era negru de supărare. Aşa va fi acum şi Gigi Becali", adaugă Bica.

La întoarcere, de la Piteşti încolo, lumea era în stradă, sărbătorea victoria nostră. Parcă era revoluţie. Am prevestit-o poate pe cea care avea să vină o lună mai târziu", încheie Dănuţ Bica, sigur pe un rezultat bun al oltenilor şi în meciul de mâine seară.