Constanţa: Toate pânzele sus... la 9 grade Celsius

0

Pe lacul Techirghiol a fost organizată, de Clubul Nautic Român, prima competiţie sportivă de yachting în sezonul rece. La startul concursului „Regata Moş Nicolae“ s-au aliniat astăzi15 de ambarcaţiuni clasa Optimist si Cadet.

Înainte de începerea competiţiei, sportivii cu vârste cuprinse între 8 şi 17 ani au pus la punct ultimele detalii: şi-au potrivit echipamentul sportiv, au inspectat încă o dată ambarcaţiunea şi i-au salutat, cu un zâmbet, pe cei care au venit să-i susţină – părinţi şi profesori.

Puţin după ora 11.00, la o temperatură de 9 grade Celsius, a fost dat semnalul de începere al regatei. Sportivi din grupele de fete şi de băieţi s-au întrecut în manevrarea ambarcaţiunilor, în perimetrul amenajat pe luciul apei. Pe mal, pumnii părinţiile erau încordaţi de emoţie.

„Îmi susţin copilul, îmi vine să plâng de drag“, spunea una dintre mămici. Lângă ea, şeful grupului de arbitri urmărea prin binoclu fiecare velier. „208, 91, 88. Scrie. Haide, ocoleşte marcajul!“, se auzea vocea lui Daniel Zaharia, în timp ce completa baremul de punctare şi le dădea indicaţii sportivilor. „Sper să avem parte de vânt bun, să ţină cu noi şi să ţinem toată ziua concursul“, spunea Zaharia, care este şi preşedintele Asociaţiei Judeţene de Yachting.

Câştigătorii Regatei „Sfântul Nicolae“

Primii trei clasaţi pe podium la clasa „Optimist“, grupa băieţi sunt, în ordine, Marcel Frangopol, Cosmin Băraru şi Eduard Cuţufui. La fete, primul loc a fost ocupat de Geanina Chiron, iar locul secund de Bianca Popescu. Medalia de bronz a obţinut-o Defne Agi-Acai. La clasa „Cadet“, echipa clasată pe primul loc este formată din Mihai Chiron şi Valentin Tureac. Următoarele două poziţii sunt ocupate de echipele formate din Andreea Mihăescu şi Theodora Lavru, respectiv Florin Negrea şi Andrei Popescu.