FC Braşov, remiză nesperată în Copou / Mincă, eroul braşovenilor

0

În etapa a 32-a a Ligii I de fotbal, FC Braşov a remizat în deplasarea de la Poli Iaşi, scor 0-0. După acest rezultat, ieşenii lui Ţiţi Dumitriu sunt tot mai aproape de liga secundă, fiind la două puncte de salvare.

Lipsiţi de motivaţie în ultimele etape ale sezonului, „galben-negrii" au închis gura celor care au mizat pe o victorie a gazdelor, care erau obligate să învingă în tentativa lor de a se menţine în prima ligă şi în sezonul viitor.

Urmăriţi aici desfăşurarea LIVE TEXT a meciului Poli Iaşi - FC Braşov

Cu un Mihai Mincă în zi de graţie, imbatabil între buturi, braşovenii au scos un punct norocos, care nu schimbă cu nimic situaţia din clasament.

Mihai Mincă i-a exasperat pentru prima dată pe moldoveni în minutul şase, când fostul portar al Rapidului a scos incredibil lovitura de cap a lui Bujor.

Gazdele au primit chiar un penalty în minutul 14, după un fault al lui Nuno Diogo asupra lui Diarrassouba. Însă, acelaşi Mincă nu a fost de acord ca tabela să fie modificată şi a apărat lovitura de pedeapsă executată de căpitanul gazdelor, Lucian Munteanu.

Gazdele au atacat cu disperare şi au dominat autoritar prima parte a întâlnirii. Moldovenii au terminat repriza aşa cum au început-o, cu o mare ratare: Bujor a şutat din vole, dar Mincă a avut un reflex de mare portar.

Chiar dacă au stat la cutie în primele 45 de minute, oaspeţii puteau da lovitura în minutul 61, atunci când Brăneţ a scos de pe linia porţii lovitura de cap a lui Stancu.

Intrat pe parcursul jocului, Bâlbă a ratat ultima ocazie a gazdelor, iar rezultatul final îngreunează şi mai mult situaţia moldovenilor, care sunt tot mai aproape de matineu.

„Sunt mulţumit de deznodământul final, mai ales că am obţinut un punct muncit. Mincă s-a dovedit a fi un portar în mare formă, care a prins o zi de senzaţie.

Îmi pare rău de Poli Iaşi, dar noi am demonstrat că am venit aici să ne apărăm corect şansele, chiar dacă mulţi au crezut că ne vom da la o parte. Situaţia este incertă la FC Braşov şi încă nu ştiu ce voi face din vară", a declarat antrenorul braşovenilor, Viorel Moldovan.

În altă ordine de idei, fundaşul braşovenilor, Nuno Diogo, este suspendat pentru confruntarea cu Rapid, din runda viitoare.