Universitatea Alba Iulia, la a doua înfrângere în Divizia A de baschet

0
Echipa de baschet din Alba Iulia se vrea revelaţia campionatului feminin

CS Universitatea Alba Iulia a suferit sâmbătă a doua înfrângere (prima pe teren propriu) în Divizia A de baschet feminin. Baschetbalistele din Alba Iulia au pierdut la o diferenţă de opt puncte în faţa adversarelor de la CS Municipal Târgovişte.

Duleul CSU Alba Iulia – CS Târgovişte a fost un veritabil derby al etapei a 13-a. Echipa din Alba Iulia a condus în primele minute ale meciului şi au câştigat al doilea sfert. Celelalte trei „sferturi” au revenit echipei oaspete, care s-a dovedit mai experimentată, nefiind învinsă în acest campionat.

Scorul final a fost 72 – 80 în favoarea echipei CS Târgovişte. Pentru CSU au înscris Nadia Parker – 27 puncte, Taneisha Harrison – 19, Breanna Salley – 12, Eniko Tarţa – 7, Ekaterina Abramzon   – 7. Chiar şi cu această înfrângere, Universitatea se menţine pe locul trei al calsamentului Diviziei A.

Declaraţii după meci

Tomas Bilek, antrenor CSU: Am jucat destul de bine, să joci 40 de minute cu Târgoviște de la egal la egal doar cu 5 sau 6 jucătoare e foarte greu, iar noi am făcut-o foarte bine și trebuie să le felicit pe fete pentru asta. Am jucat bine defensiv și ce m-a bucurat a fost faptul că suntem prima echipă care a pus-o cu adevărat în dificultate pe Târgoviște și nu au fost sigure de victorie până pe sfârșit. Trebuie să continuăm să ne antrenăm pentru că meciurile decisive vor fi în playoff. Atunci trebuie să atingem nivelul maxim.

Nadia Parker: A fost un meci dificil, am dat tot ce-am putut pe teren, însă nu a fost suficient ca să câștigăm. Cred că Târgoviște este cea mai bună echipă în acest moment, dar cu mai mult antrenament sunt sigură că în viitor vom putea să le și învingem. Astăzi am avut probleme în apărare la pasarea mingii, iar rapiditatea atacurilor lor ne-a pus în dificultate.

Florin Nini, antrenor CSM Târgoviște: O partidă frumoasă, cum de altfel ne așteptam să fie, Alba Iulia are jucătoare atletice, jucătoare pe profilul jocului care îmi place mie, sunt jucătoare bune din punct de vedere individual și sigur că rezultatele pe care le-au obținut îndreptățeau Alba Iulia să dea o replică puternică echipei noastre. A fost un meci cu mult contact, cu multe schimbări de lider, deci zic că a fost un meci cum ar trebui să vedem de fiecare dată în campionatul nostru. Nu pot decât să mă bucur că am câștigat acest meci dificil.