FOTBAL: Incredibil. Sporting Braga, lider în Portugalia

0

Echipa Sporting Lisabona a preluat conducerea în clasamentul campionatului de fotbal al Portugaliei, după ce a reuşit să învingă pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Benfica Lisabona, sâmbătă seara, în derby-ul etapei 9-a din Liga Sagres.

Gazdele au deschis scorul în minutul 7, prin Hugo Viana, rezultatul final fiind stabilind în repriza secundă, de Paulo Cesar (min.78).

La finalul primei reprize, jucătorii celor două formaţii s-au încăierat la intrarea în vestiare, poliţia fiind nevoită să intervină pentru a-i separa. În urma acestui incident, arbitrul i-a eliminat pe Oscar Cardozo de la Benfica şi pe Andres Augusto Leone de la Braga, precizează agenţia EFE, recepţionată de Agerpres.

Graţie acestui succes, Braga s-a distanţa la trei puncte de Benfica, ocupanta locului secund, şi la cinci puncte de FC Porto, campioana en titre, care a reuşit doar un egal, 1-1, pe teren propriu, cu Belenenes, într-o partidă disputată vineri.