Poloistii romani s-au calificat in sferturile de finala ale CM

0

Duminica noapte, la Montreal a avut loc un nou razboi romano-german. Bazinul de polo din complexul sportiv Jean Drapeau a fost campul de lupta dintre doua nationale dispuse sa sacrifice orice pentru a

Duminica noapte, la Montreal a avut loc un nou razboi romano-german. Bazinul de polo din complexul sportiv Jean Drapeau a fost campul de lupta dintre doua nationale dispuse sa sacrifice orice pentru a se califica in faza urmatoare, cea a sferturilor de finala, a Campionatelor Mondiale. Echipele antrenate de Vlad Hagiu, respectiv Hagen Stamm, nu s-au menajat, sangele amestecandu-se deseori cu apa din bazin. Reprezentativa Romaniei a jucat ca pe teren propriu, fiind incurajata din tribune de cateva sute de romani stabiliti in zona Montrealului. Punctat de multe duritati, meciul a fost totusi unul foarte spectaculos si echili-brat. In prima repriza, fiecare echipa a inscris de cate trei ori, dupa cea de-a doua, nemtii conduceau cu 4-3, iar dupa cea de-a treia, scorul era 5-5. Ultimul sfert a fost unul pe muchie de cutit, iar diferenta s-a facut cand mai erau trei minute si 14 secunde de joc. Atunci, liderul echipei antrenate de Vlad Hagiu, Cosmin Radu, s-a intors pe langa aparatorul de doi metri inaltime care-l marca si a reusit golul de 6-5, in uralele galeriei romanesti. Finalul a fost unul de infarct, cu germanii asaltand poarta lui Dragos Stoenescu, dar si zeita Fortuna a zambit poloistilor nostri, doua dintre ghiulelele trimise de nemti atingand barele portii. Dupa ultimul fluier a inceput sarbatoarea romaneasca. Sportivi si suporteri au cantat impreuna. Cel mai bun jucator al meciului a fost Cosmin Radu, marcator a jumatate din golurile tricolorilor. Victoria in fata germanilor a fost si o revansa a poloistilor romani. La precedenta editie a Mondialelor, in 2003, la Barcelona, ei au fost invinsi de nemti in meciul pentru locul 11, tot la un gol diferenta, cu 7-6. Urmeaza vicecampioana olimpica, Serbia-Muntenegru! In faza sferturilor de finala, Romania va intalni in aceasta seara Serbia-Muntenegru. Sarbii sunt printre marii favoriti ai Mondialelor, fiind unii dintre abonatii la medalii la marile competitii din ultimii ani. La Jocurile Olimpice de la Atena, ei au pierdut la un gol diferenta finala cu Ungaria, dupa ce la Sydney, in 2000, au luat medalia de bronz. La ultimele trei editii ale Mondialelor, sarbii au luat doua medalii de bronz, in 1998 si 2003, si una de argint in 2001. Totodata, Serbia-Muntenegru este si una dintre cele mai "rele" nationale din lume. Alexander Sapici, considerat cel mai bun jucator sarb al momentului, golgheterul ultimelor doua turnee olimpice a fost suspendat noua luni din activitate in 2003 in urma unor incidente din timpul semifinalei CM de la Barcelona. Sapici are mari sanse sa fie si golgheterul acestei editii a Mondialelor, doar in cele trei meciuri din Grupa B, pe care sarbii au castigat-o detasat, el inscriind 20 de goluri!