Constanţa se pregăteşte de finală

0

După ce Rulmentul Braşov a fost nevoită să se încline, chiar pe teren propriu, în faţa echipei franceze Merignac, scor 23-25, a venit rândul fetelor de la Tomis Constanţa să-şi încerce

După ce Rulmentul Braşov a fost nevoită să se încline, chiar pe teren propriu, în faţa echipei franceze Merignac, scor 23-25, a venit rândul fetelor de la Tomis Constanţa să-şi încerce şansa de a accede în finala Challenge Cup la handbal. Ele au învins, la o diferenţă de 12 goluri, pe Valur Reykjavik, din Islanda, şi numai o minune le-ar putea împiedica să joace în ultimul act.
Până acum, cea mai mare performanţă a Constanţei în cupele europene era o semifinală în City Cup, în ediţia 1992-1993, când pe banca tehnică se afla tot Dumitru Muşi. Deşi echipa sa pornea ca mare favorită în confruntarea cu Valur, secundul lui Tadici la echipa naţională a fost prudent în declaraţii, în opinia sa şansele de calificare în finală fiind egale. Temerile tehnicianului s-au spulberat însă repede, Alina Petrache, autoare a 15 goluri şi cea mai bună jucătoare de pe teren, Mihaela Pârâianu sau Gabriela Cristescu demonstrând că au cel puţin o clasă peste adversare. Islandezele au sperat la un rezultat bun doar în primele cinci minute, când scorul a fost 3-3. Din acel moment, Tomis a dat drumul la joc, desprinzându-se până la pauză la 13 goluri (21-8), cea mai mare diferenţă înregistrată în acest meci. Repriza a doua a fost mult mai echilibrată, islandezele îndrăznind mai mult în atac, dar gazdele au reuşit să păstreze un ecart liniştitor în perspectiva returului."Calificarea încă nu s-a jucat, ci se decide în două meciuri. Este bine că am reuşit să câştigăm acest joc. Prima repriză a fost foarte bună, dar, din păcate, suntem români şi nu ştim să preţuim ceea ce am dobândit. După pauză, am trăit de pe urma a ceea ce am obţinut în prima repriză. Este o atitudine condamnabilă", a declarat Dumitru Muşi, nemulţumit de evoluţia elevelor sale în repriza a doua. "Suntem foarte bucuroase că am reuşit să câştigăm în seara aceasta. ştiu că în Islanda