Veşti bune pentru Piţurcă. Maxim, pasator decisiv în victoria lui Stuttgart cu Eintracht (2-1)

0
Maxim a pasat decisiv, la două minute după ce-a intrat pe teren, în victoria lui Stuttgart la Eintracht Frankfurt (2-1). Foto: welt.de

Convocat pentru “dubla” cu Ungaria (22 martie) şi Olanda (24 martie), Alexandru Maxim vine cu moral puternic la naţională.

Mijlocaşul român al lui Stuttgart a început partida din deplasare, cu Eintracht Frankfurt, doar pe banca de rezerve, dar a avut o contribuţie decisivă la primul succes al şvabilor după cinci partide consecutive, în toate competiţiile, încheiate doar cu eşecuri.

Maxim (22 de ani) a fost trimis pe gazon de către antrenorul Labbadia în minutul 69 şi, două minute mai târziu, a executat un corner de pe partea dreaptă, în urma căruia Nidermaier a marcat cu capul pentru 2-1.

A fost chiar golul victoriei, după ce gazdele deschiseseră scorul prin Aigner (17), iar Stuttgart egalase de la punctual cu var, cu reuşita lui Ibisevic (49).