Serena Williams şi-a desemnat succesoarea din fruntea topului WTA: „Tu vei fi jucătoarea numărul 1“

0

Serena Williams nu are de ani buni rivală în tenisul feminin, dar liderul mondial care va împlini anul acesta 35 de ani se gândeşte la o succesoare.

Serena a câştigat în acest weekend turneul de la Roma, în finala căruia a învins-o pe compatrioata sa, Madison Keys, cu scorul de 7-6, 6-3. La finalul meciului, Serena a avut numai cuvinte de laudă la adresa adversarei sale."Eşti o luptătoare grozavă. Sunt convinsă că într-o zi vei fi numărul 1 în lume", a spus Serena Williams, care la Roma  acâştigat al 70-lea trofeu din cariera ei.

Madison Keys are 21 de ani şi este dintre reprezentantele noului val din tenis. A câştigat un singur trofeu WTA în cariera ei. Cea mai bună poziţie în clasamentul WTA ocupată de Keys este locul 16 ocupat anul trecut în luna mai. Acum, Madison este pe locul 17 WTA.