Roland Garros 2016: Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu au fost învinse în primul tur

0
Sprana Cîrstea FOTO AFP

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 97 WTA, venită din calificări, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-1, 6-3, de sportiva ucraineană Elina Svitolina, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 18, în primul tur al turneului de la Roland Garros.

Svitolina s-a accidentat la glezna dreaptă în ghemul al cincilea al primului set (la 4-0) şi a avut nevoie de o pauză destul de lungă pentru îngrijiri medicale. Cu toate acestea, sportiva din Ucraina s-a impus într-o oră şi şapte minute în faţa româncei.

Sorana Cîrstea a revenit după doi ani pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros. Pentru participarea la French Open, ea va primi 30.000 de euro şi 40 de puncte WTA.

Tot atât va primi şi Monica Niculescu.  Ea a fost învinsă în primul tur de Pauline Parmentier, din Franţa, scor 6-2, 7-6 pentru locul 88 WTA.

Bilanţul româncelor în turul I la Roland Garros este de două victorii, Simona Halep şi Irina Begu, şi trei înfrângeri, Alexandra Dulgheru, Monica Niculescu şi Sorana Cîrstea.