Prunea nu a putut sa-l salveze pe Lacatus

0

Goalkeeper-ul brasovenilor a respins multe suturi grele ale rapidistilor, dar a cedat in minutul 36

Rapidul a reusit o victorie la limita in fata brasovenilor, dar atacantii sai n-au prea nimerit nici de aceasta data poarta adversarilor. Echipa lui Rednic a reusit sa scape de complexul pe care il avea in fata jucatorilor antrenati de "Fiara" Lacatus, caci Brasovul venea in Ghencea dupa trei ani de invincibilitate in fata Rapidului. Varfurile feroviarilor n-au avut insa nici un cuvant de spus in partida de duminica, ineficienta lor creand in continuare probleme. Dupa golul norocos al rapidistului Bordeanu din minutul 36, echipa lui Lacatus parca s-a predat, facand din Prunea eroul meciului. Asa ca, in partea a doua a meciului, visiniii au avut o posesie mai buna, dar care n-a contat in economia jocului. Atacul rapidist s-a impotmolit undeva, in preajma careului lui Prunea, unde varfurile n-au mai gasit solutii eficiente pentru a sparge apararea supraaglomerata a "stegarilor". Jucatorul meciului a fost Florin Prunea, pus in valoare de impreciziile fundasilor sai. La scurt timp dupa ce luase gol, portarul brasovenilor avea sa scoata de sub bara un balon trimis cu capul de Godfroid. In minutul 69, Niculae a sutat puternic, iar Prunea a boxat, trimitand mingea in corner. In minutul 71 s-a aflat din nou la datorie, respingand la un sut al lui Niculae. Peste alte cinci minute avea sa-si salveze echipa de la o infrangere zdrobitoare, dupa ce Soava a tras periculos, de la distanta. Pe ansamblu, insa, in nocturna din Giulesti s-a jucat un fotbal plictisitor. Dupa incheierea partidei, gazdele s-au aratat multumite de rezultat. Antrenorul Rapidului, Mircea Rednic, a oftat usurat: "Sunt bucuros ca am reusit sa invingem pe FC Brasov, sa spargem gheata dupa un joc bun si precis. Pacat ca ratam atat de mult, nu este posibil sa avem atatea ocazii si sa batem doar cu 1-0. In loc de 4 sau 5-0, meciul se putea termina cu 1-1. Acum nu a mai fost in principal vina arbitrului, ci a noastra, ca nu am putut sa marcam." Marcatorul golului, mijlocasul Valeriu Bordeanu, si-a dedicat reusita sotiei sale, care este insarcinata: "Am inscris primul meu gol de cand sunt la Rapid, un gol norocos." Antrenorul brasovenilor, Marius Lacatus, avea sa se resemneze: "Ne asteptam sa fie un meci greu, fiindca jucam in Bucuresti in fata unei echipe campioane. Am fost mai precauti in prima repriza in atac. Pacat ca am primit un gol pe o greseala, intr-o faza in care jucatorii erau preocupati mai mult sa dialogheze cu arbitrul. In partea a doua am reusit sa echilibram jocul. Am primit foarte multe goluri in ultima perioada si nu putem sta numai la mana lui Prunea."