Omul record: Michael Phelps a ajuns la 21 de medalii de aur olimpice

0

Înotătorul american Michael Phelps a înregistrat două noi victorii la Jocurile de la Rio de Janeiro şi a ajuns la 21 de medalii de aur olimpice.

Phelps este cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice, depăşind-o încă de la ediţia din 2012, de la Londra, pe fosta gimnastă sovietică Larisa Latînina, câştigătoarea a 18 medalii, între care 9 de aur.

În cadrul întrecerilor programate marţi la arena acvatică de la Rio, Michael Phelps s-a impus mai întâi în proba sa favorită, cea de 200 m fluture, în care a cucerit două titluri olimpice, în 2004 şi 2008, înainte de termina pe locul secund la Londra, unde a fost devansat surprinzător de sud-africanul Chas Le Clos.

Campionul din Baltimore a fost înregistrat cu timpul de 1min.53sec.36/100, reuşind să-i devanseze pe japonezul Masato Sakai — 1min.53sec.40/100 şi ungurul Tamas Kenderesi — 1min.53sec.62/100, medaliaţi cu argint, respectiv bronz. Sud-africanul Le Clos, deţinătorul titlului, a terminat doar al patrulea, în 1min.54sec.06/100.

Graţie acestei victorii, Phelps a devenit primul înotător care cucereşte patru medalii olimpice de aur şi, totodată cel mai vârstnic campion olimpic de nataţie într-o probă individuală, la 31 de ani şi 40 de zile

Michael Phelps a concurat apoi în finala de la 4x200 m liber, alături de ştafeta americană, din care au mai făcut parte Conor Dwyer, Townley Haas şi Ryan Lochte. Cei patru s-au impus în 7min.00/100, devansând cu trei secunde echipa Marii Britanii, câştigătoarea medaliei de argint, în 7min.03sec.13/100, în timp de bronzul a revenit Japoniei — 7min.06sec.50/100.

Duminică, la debutul său în competiţie la JO 2016, Phelps cucerise medalia de aur în proba de ştafetă 4x100 m.