Simona Halep la Toronto: Numărul 3 WTA s-a impus în setul decisiv în faţa lui Angelique Kerber şi a ajuns în sferturi

0

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 2 şi locul 3 WTA, s-a impus, în optimile de finală ale turneului Premier 5 de la Toronto, împotriva sportivei germane Angelique Kerber, favorită 13 şi poziţia 11 în ierarhia mondială, scor 6-3, 5-7, 6-4.

Partida a durat două ore şi 23 de minute şi l-a finalul ei Halep a înregistrat a treia victorie în faţa lui Kerber din tot atâtea meciuri disputate.

În faza următoare, Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, va evolua, vineri, nu înainte de ora 20.00, cu sportiva poloneză Agnieszka Radwanska, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 6, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Toronto.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 52.430 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.

SETUL III

* 6-4 SET, MECI Halep Numărul 3 WTA s-a impus cu 6-3, 5-7, 6-4, după un ultim game câştigat la 0.

*5-4 Halep Simona a revenit imediat la conducere şi a reuşit să se impună la 0 pe serviciul lui Kerber

*4-4 Jucătoarea din Germania a revenit în joc şi a reuşit break-ul într-un game pe care l-a controlat autoritar

*4-3 Halep Jucătoarea de 24 de ani se impune pe serviciul adversarei

*3-3 Simona Halep a câştigat la 0 cel mai uşor game al setului decisiv

*2-3 Kerber Simona pierde avantajul pe care-l avea şi îi permite adversarei să conducă pentru prima oară în setul decisiv

*2-2 Nemţoaica se impune din nou şi egalează

*2-1 Halep Angelique şi-a adjudecat primul joc al setului decisiv

*2-0 Halep Constănţeanca şi-a consolidat break-ul şi s-a impus din nou la 15

*1-0 Halep Simona începe perfect setul decisiv şi se impune la 15 chiar pe serviciul lui Kerber

---------------------------------------------
SETUL II

*5-7 Kerber Germanca s-a impus în ultimul game al celui de-al doilea act, după ce a făcut break-ul

*5-6 Kerber Germanca WTA întrerupe seria Simonei şi se impune la 15

*5-5 Halep şi-a regăsit forma din primul set şi a egalat

*4-5 Kerber Kerber a condus cu 30-0, dar nu a putut să închidă setul

*3-5 Kerber Game reuşit de Simona, care are nevoie de un nou break pentru a evita setul decisiv

*2-5 Kerber îşi face serviciul după un game lung în care Halep a irosit două mingi de break

*2-4 Kerber Din nou Simona pierde pe propriul serviciu la zero!

*2-3 Kerber Simona reuşeşte să revină în joc

*1-3 Kerber Nemţoaica îşi continuă perioada de dominare

*1-2 Kerber Emoţii mari pentru româncă. Constănţeanca a revenit însă de la 30-40 şi a recuperat break-ul pierdut

*0-2 Kerber Adversara Simonei pare mult mai proaspătă în acest început de set doi

*0-1 Kerber Început bun de set pentru Kerber, care reuşeşte să o plimbe suficient de mult pe Simona pentru a-şi asigura primul game.

A început setul doi. Serveşte Kerber.

-------------------

SETUL I

*6-3 Halep: GAME, SET! Simona a condus pe serviciul ei cu 40-0 şi a rezolvat setul, după 35 de minute, cu un as.

*5-3 Halep: Kerber şi-a adjudecat serviciul în premieră. Halep a condus cu 40-30 şi a avut o minge de set, dar nemţoaica a reuşit să salveze situaţia.

*5-2 Halep: Simona a întrerupt seria break-urilor după cinci la rând. Românca a fost condusă pe serviciul ei cu 40-15, dar a egalat la 40, după care a câştigat două puncte la rând şi şi-a adjudecat game-ul.

*4-2 Halep: REBREAK! Halep s-a impus pe serviciul adversarei la zero.

*3-2 Halep: REBREAK! Kerber a câştigat pe serviciul Simonei la zero.

*3-1 Halep: REBREAK! Halep s-a impus pe serviciul adversarei la 15.

*2-1 Halep: REBREAK! Simona a servit prost, a fost condusă cu 0-40, iar Kerber a valorificat prima minge de break.

*2-0 Halep: BREAK! Game foarte lung câştigat de Simona, care a valorificat abia a cincea minge de break pe care a avut-o.

*1-0 Halep: Game strâns, câştigat de Simona la 30. Românca a servit şi un as.

*A început meciul. Serveşte Halep.

----------------

UPDATE 20.05 - Cele două jucătoare fac mişcările de încălzire. Meciul urmează să înceapă.

UPDATE 20.01 - Simona Halep şi Angelique Kerber au ieşit pe teren.

------------

Simona Halep ţinteşte, în această seară, accederea în sferturile Rogers Cup, prima competiţie pe hard la care a luat parte în pregătirea US Open (31 august – 13 septembrie).

Românca şi-a început traseul la simplu direct în turul II, acolo unde a avut o misiune relativ uşoară în duelul cu Jelena Jankovici.

Acum însă, Halep va avea parte de un test mult mai greu. Iar asta în ciuda bilanţului ei în confruntările cu Angelique Kerber (Germania, 11 WTA): 2-0. Cele două sportive nu s-au mai întâlnit din 2014, iar de atunci nemţoaica de 27 de ani a progresat.

Drept dovadă, ea a câştigat două din ultimele trei turnee la care a luat parte:

*S-a impus, pe iarbă, la Birmingham, în iunie

*A ieşit în turul III la Wimbledon

*A cucerit trofeul pe hard, la Stanford, săptămâna trecută.

De altfel, în ultimele ei 12 meciuri, Kerber are un bilanţ impresionant: 11 victorii şi o înfrângere. Printre învinsele ei s-au numărat: Pliskova, Lisicki, Jankovici şi Radwanska.

Duelul Halep – Kerber e programat pe terenul central şi va începe nu înainte de ora 20.00, ora României.

Adevarul.ro te va ţine la curent cu desfăşurarea meciului, minunt cu minut, printr-un livetext.