Halep, mereu aproape, niciodată acolo: locul 1 mondial o evită din nou pe Simona. Românca a fost învinsă de Konta

0
Simona Halep

Simona Halep (2 WTA) a pierdut unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale anului în sferturile de la Wimbledon. Totuşi, constănţeanca de 25 de ani se poate consola că a fost învinsă de o adversară care, într-adevăr, a jucat mai bine: Johanna Konta (7 WTA).

După finala de la French Open şi sferturile de la Eastbourne, Simona Halep a ratat o nouă oportunitate de a ajunge prima româncă pe locul 1 mondial.

La capătul unui meci de două ore şi 40 de minute, o adevărată capodoperă pentru tenisul feminin, Johanna Konta a învins-o pe Simona Halep, scor 6-7, 7-6, 6-4.

Astfel, constănţeanca de 25 de ani rămâne fără victorie în faţa lui Konta în circuitul WTA, reuşind să treacă de ea doar în cadrul celor două confruntări din Fed Cup.

La All-England Club, s-a repetat, într-un fel, istoria întâlnirii dintre cele două la Miami, mai devreme în acest an. Şi atunci, Halep a luat primul set (6-3), însă l-a pierdut pe următorul la tie-break, iar în decisiv, britanica s-a impus cu 6-2.

A pornit ca din tun!

Halep a început excelent confruntarea din această seară: s-a dus la 3-0 în 12 minute! Apoi, a condus şi cu 4-1, dar Konta a egalat, semn că nu va fi o pradă uşoară. În următoarele patru game-uri, s-a mers pe serviciu, aşa că s-a ajuns la tie-break. Iar aici, Halep a câştigat relativ uşor: 7-2.

A fost la două puncte de victorie

Setul doi a fost o raritate pentru circuitul feminin. Niciun break până la 6-6! „Cine nu ştie ce meci se joacă şi vede doar scorul, ar crede că e un duel Isner - Karlovici“, a glumit Kim Clijsters la microfonul BBC, aluzie la faptul că Halep şi Konta şi-au câştigat, pe rând, serviciul.

În tie-break, Halep a avut 5-4 şi a fost la două puncte de victorie, dar Konta şi-a arătat clasa şi s-a impus cu 7-5.

Un singur break în 22 de game-uri

În decisiv, echilibrul s-a rupt în al cincilea game. Atunci, Konta s-a impus pe serviciul Simonei şi acest singur break din ultimele 22 de game-uri ale meciului a fost suficient pentru ca britanica să meargă în semifinale.

Partida s-a încheiat cu un punct bizar în care la un retur trimis de Konta, cineva din tribune a exultat, Halep a rămas, pur şi simplu, pe loc, iar cum mingea a „muşcat“ linia, meciul s-a terminat.

Pentru Halep, cea mai bună performanţă la Wimbledon rămâne atingerea semifinalelor în 2014. În următorul clasament mondial, ea va rămâne pe locul 2, după Pliskova, aceasta urmând să o detroneze pe Kerber de pe prima poziţie. Nemţoaica va cădea pe locul 3 WTA.

Pentru Konta urmează un meci cu V. Williams în semifinalele de la Wimbledon.

CITEŞTE ŞI:

*Halep a „înţepat-o“ pe Konta şi le-a dat o veste proastă fanilor din România: decizie luată după Wimbledon

*Ucigătoarea unui vis: Johanna Konta a explicat cum a reuşit să o învingă pe Halep. Britanica a scris istorie

*De ce a pierdut Halep: Ilie Năstase a oferit explicaţii detaliate. „A fost o presiune foarte mare pe ea“

-----------------------

SETUL III

6-4 Konta: Johanna s-a dus la 40-15 şi a valorificat prima minge de meci.

5-4 Konta: Game alb luat de Halep.

5-3 Konta: Game alb luat de Konta.

4-3 Konta: Game alb luat de Halep.

4-2 Konta: Johanna s-a dus la 40-0 şi şi-a făcut serviciul la 30.

3-2 Konta: BREAK! Britanica s-a impus pe serviciul adversarei la 15. Primul break după 16 game-uri în care s-a mers pe serviciu!

2-2: Konta şi-a adjudecat serviciul la 15.

2-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

1-1: Simona a avut minge de break la 40-30, dar Johanna a egalat. La deuce#1, Konta a ratat minge de game. La deuce#2, altă oportunitate de 1-1 ratată de Konta. La deuce#3, altă minge de game irosită de Johanna. La deuce#4, Konta şi-a făcut serviciul.

1-0 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 30.

*Konta a cerut o pauză pentru a merge la baie, dar acum s-a întors pe teren.

7-5 Konta

Britanica a câştigat setul doi după 59 de minute.

6-6: Halep şi-a făcut serviciul la zero, închizând game-ul cu un as.

6-5 Konta: Johanna şi-a făcut serviciul la 15.

5-5: Halep a avut 40-0, dar Konta a egalat. La deuce#1, românca a irosit altă minge de game. La deuce#2, Halep şi-a făcut serviciul.

5-4 Konta: Johanna şi-a făcut serviciul la 30.

4-4: La 15-40, Simona a salvat două mingi de break. La deuce#1, Halep a avut minge de 4-4, dar n-a putut închidă game-ul. La deuce#2, Halep şi-a câştigat serviciul.

4-3 Konta: Johanna a luat un game alb.

3-3: Halep şi-a adjudecat serviciul la 15.

3-2 Konta: Konta s-a dus la 40-0, dar apoi a comis prima dublă greşeală în acest meci şi de aici a început come-back-ul Simonei care a egalat. La deuce#1, Johanna şi-a făcut serviciul.

2-2: Game alb luat de Halep care a servit şi un as.

2-1 Konta: Britanica şi-a făcut serviciul la 30.

1-1: Johanna a avut două mingi de break la 40-15, dar Simona le-a apărat. La deuce#1, Halep şi-a câştigat serviciul.

1-0 Konta: Simona s-a dus la 30-0, dar Johanna a câştigat patru puncte la rând şi şi-a adjudecat serviciul.

*Serveşte Konta.

SETUL I

Tie-break: 1-0 Halep

1-1

2-1 Halep (după un challenge reuşit de Simona!)

3-1 Halep

3-2 Halep (după o greşeală dublă comisă de Simona!)

4-2 Halep (după ce Konta a ratat un voleu ce părea uşor)

5-2 Halep

6-2 Halep

7-2 Halep

Simona a câştigat primul set în 53 de minute.

6-6: Konta şi-a făcut serviciul la 30.

6-5: Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 30.

5-5: Konta şi-a făcut serviciul la 15.

5-4: Halep: Simona s-a dus la 40-0 şi şi-a făcut serviciul la 15.

4-4: Konta a fost condusă cu 0-30, dar a câştigat patru puncte la rând, având şi doi aşi, pentru a egala. Halep a luat doar două din ultimele 12 puncte.

4-3 Halep: BREAK! Konta s-a impus pe serviciul adversarei la zero.

4-2 Halep: Konta şi-a făcut serviciul la zero. Primul game alb al meciului.

4-1 Halep: Johanna a avut minge de break la 40-30, dar Simona a egalat. La deuce#1, Halep şi-a făcut serviciul.

3-1 Halep: Konta s-a dus la 40-0, dar Halep s-a apropiat la 30. Într-un final, britanica şi-a făcut serviciul.

3-0 Halep: Simona s-a dus la 40-30, dar Konta a egalat. La deuce#1, britanica a avut minge de break, dar Simona a salvat-o. La deuce#2, Halep şi-a făcut serviciul.

2-0 Halep: BREAK! Simona s-a dus la 40-15 şi a valorificat prima minge de break.

----------------------

UPDATE 18.06 - Cum meciul V. Williams - Ostapenko s-a terminat, după cum „Adevărul“ a scris aici, duelul Halep - Konta va începe la ora 18.15.

------------------

Simona Halep are pentru a treia oară în ultima perioadă şansa de a deveni lider WTA!

Prima dată, românca a irosit această şansă în finala de la French Open, pierzând cu Ostapenko.

Apoi, acum două săptămâni, Halep ar fi devansat-o pe Kerber, dacă ar fi trecut de Wozniacki la Eastbourne. Din nou însă, românca a greşit pasul decisiv.

Astăzi, în sferturile de la Wimbledon, Halep atacă o calificare în semifinale, performanţă pe care a atins-o şi în 2014, dar şi locul 1 mondial, poziţie pe care n-a mai ocupat-o nicio jucătoare din România.

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, evoluţia duelului Halep – Konta (7 WTA) care va începe după ora 18.00!