Halep, încă o victorie categorică la US Open: Simona e în turul III, dar va da de o adversară redutabilă

0
Halep

Scăpată, cel puţin deocamdată, de problemele medicale care au tot chinuit-o, în acest sezon, constănţeanca face o demonstraţie de forţă la Flushing Meadows.

Simona Halep (13 WTA) e în turul III de la US Open, fază pe care nu o mai atinsese din 2016, atunci când a avansat până în sferturi.

După o victorie în minimum de seturi cu Camila Giorgi (Italia, 29 de ani, 36 WTA), Halep a trecut la fel de uşor şi de Kristina Kucova (Slovacia, 31 de ani, 111 WTA), adversară venită din calificări pe care a întâlnit-o, în premieră.

În primul set, „Simo“ a fost în controlul ostilităţilor, de la început până la final. A condus cu 2-0, 3-1 şi 5-3, adjudecându-şi setul, scor 6-3, în 37 de minute.

Actul secund a decurs şi mai bine pentru Halep, care s-a dus la 3-0 şi s-a impus cu 6-1. Partida a durat o oră şi opt minute.

În turul III, Halep o va întâlni pe învingătoarea duelului Rybakina (20 WTA) - Garcia (62 WTA).

CITEŞTE ŞI:

Halep, misiune grea: Simona şi-a aflat adversara din turul III de la US Open. Are rezultate excelente în 2021

Halep arată un tenis încântător: Simona, analizată şi lăudată de expertul Eurosport

Halep, respectată de americani: Simona, beneficiara unei decizii care a scutit-o de o zi dată peste cap de ploaie