Halep la Cincinnati: Simona, la o victorie de a deveni noul lider mondial! Joacă, diseară, finala. Avem ora meciului

0

Simona Halep (2 WTA) a obţinut un succes zdrobitor în semifinale, trecând, fără probleme, de Sloane Stephens (151 WTA). Calificarea în ultimul act i-a oferit Simonei a patra şansă din acest an de a ajunge, în premieră, pe locul 1 WTA.

Simona Halep a arătat de ce a câştigat în minimum de seturi ultimele trei dueluri cu Sloane Stephens! La Cincinnati, constănţeanca de 25 de ani şi-a dominat adversara din toate punctele de vedere.

În primul set, echilibrul s-a rupt la 1-1. Apoi, românca a luat game după game şi s-a dus la 5-1. Setul s-a încheiat după 28 de minute: 6-2.

Setul doi a fost aproape identic cu primul: de la 1-1, s-a făcut 5-1 pentru Halep care s-a impus la final cu 6-1.

Graţie succesului cu Stephens, Halep s-a apropiat la doar cinci puncte de Karolina Pliskova (1 WTA), eliminată, sâmbătă seara, în semifinalele de la Cincinnati. Un succes pentru Simona în finala cu Garbine Muguruza (6 WTA) o va propulsa, în premieră, pe locul 1 mondial.

Halep şi Muguruza s-au întâlnit de trei ori până acum:

*2015 (Stuttgart): 3-6, 6-1, 6-3 Halep

*2015 (Fed Cup): 6-4, 6-3 Muguruza

*2014 (Wuhan): 2-6, 6-2, 6-3 Muguruza

Finala feminină de la Cincinnati se va juca duminică, de la ora 21.00 (Digi Sport), ora României.

CITEŞTE ŞI:

*Halep la Cincinnati: Simona, prima reacţie după o victorie zdrobitoare. Ce a spus despre finala cu Muguruza

VIDEO Cum a spulberat-o Simona Halep pe Sloane Stephens. Rezumatul meciului care a dus-o pe jucătoarea noastră la numai un pas de locul 1 mondial

A fost un foc de paie? Ce s-a întâmplat cu Jelena Ostapenko după ce a învins-o pe Simona Halep în finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros

ANALIZĂ E mult, e puţin? Cincinnati 2017, a 26-a finală din cariera Simonei Halep. Ce a reuşit jucătoarea noastră până acum în circuitul tenisului feminin