E ceva magic la Madrid: Sorana Cîrstea e a treia jucătoare din România calificată în sferturile de finală

0

După Simona Halep şi Irina Begu, Sorana Cîrstea s-a calificat la rândul ei în sferturile de finală de la Madrid, după victoria cu 6-4, 7-6 în faţa Laurei Sigemund.

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală de la Madrid, după victoria cu Laura Siegemund, scor 6-4, 7-6 (11-9 în tiebreak). Miercuri, Cîrstea s-a impus după un meci de două ore şi şase minute şi după un tie-break lung în care a salvat trei mingi de set.

Sorana este a treia jucătoare din România ajunsă în sferturile de finală, după Simona Halep şi Irina Begu, care se vor întâlni joi în meci direct. Calificarea în sferturile de finală la turneul Premier Mandatory de la Madrid este recompensată cu 114.560 de euro şi cu 215 puncte WTA.

Sorana Cîrstea va juca în sferturi cu  slovaca Dominika Cibulkova, care a trecut de Anastasia Pavlyuchenkova, scor 2-6, 6-3, 7-5. Calificarea în sferturi reprezintă cea mai bună performanţă din carieră pentru Sorana Cîrstea la un turneu de categorie Premier Mandatory. Prin acest succes, ea şi-a asigurat revenirea în Top 100 WTA, în ierarhia ce va fi publicată luni.

UPDATE

Patricia Ţig a completat careul de aşi, după ce a trecut de Madison Keys. România are patru dintre cele opt sfertfinaliste de la Madrid!