Cel mai rapid penalty de la înfiinţarea Ligii Campionilor, dar nu şi cel mai rapid gol dintr-o finală UCL

0
Salah
Salah

Finala Ligii Campionilor a început cu un penalty, în secunda 22, centralul Damir Skomina arătând punctul cu var după henţul lui Sissoko.

Acesta a fost cel mai rapid penalty din istoria Ligii Campionilor! Până aseară, cea mai rapidă lovitură de pedeapsă se dictase în 2005, la meciul dintre Werder Bremen şi Panathinaikos, atunci când punctul cu var era arătat în minutul 1:45.

Totuşi, Salah n-a reuşit să devină cel mai rapid marcator dintr-o finală UCL. Atacantul lui Liverpool a transformat penalty-ul în minutul 2 şi nu l-a putut depăşi pe Paolo Maldini, fotbalist care, în 2005, marca în secunda 51.

Liverpool a câştigat Liga Campionilor, după ce  atrecut în finală de Tottenham cu 2-0.