Begu, calvar turcesc cu o anonimă: Irina a stat aproape trei ore pe teren, dar a realizat o performanţă importantă

0

Victoria de la Fed Cup cu Heather Watson pare că a scos-o din criza pe ocupanta locului 33 WTA. Românca e acum la doi paşi de un trofeu.

Irina Begu s-a prezentat la meciul România – Marea Britanie, fiind într-o criză de formă. Mai mult, din motive medicale, ea a şi stat pe tuşă în prima zi.

Duminică însă, Begu a adus punctul decisiv pentru tricolore, iar de atunci merge din victorie în victorie. La Istanbul, ea a trecut, pe rând, de Maria (103 WTA), Flipkens (93 WTA) şi Eraydin (257 WTA).

Pe ultima a învins-o, astăzi, în sferturi, scor 2-6, 7-6, 6-1. Partida a durat două ore şi 48 de minute.

În semifinale, românca va juca, sâmbătă, cu câştigătoarea duelului Mertens (65 WTA) – Buyukakcay (181 WTA).

E posibil ca, daca va ajunge în finală, Begu să o întâlnească pe Sorana Cârstea. Aceasta va evolua, astăzi (ora 19.00), în sferturi, cu Svitolina (13 WTA).