Avantaj important al Simonei Halep în confruntarea cu Maria Şarapova. Care este factorul care poate influenţa decisiv partida din semifinale de la Roma

0

Simona Halep va juca diseară în semifinalele turneului de la Roma cu Maria Şarapova, care a arătat o formă foarte bună în Italia.

Scorul întâlnirilor directe este 7-1 pentru rusoaică, dar Halep a învin-o în ultimul meci, eliminând un complex care a marcat-o ani de zile. În perspectiva partide de diseară, Simona mai are un avantaj important. A jucat mult mai puţin la Roma decât Şarapova şi, implicit, e mult mai odihnită.

Rusoaica a disputat patru partide, dintre care trei au fost d etrei seturi, în vreme ce Halep a jucat două meciuri, unul de 59 de minute şi unul de 75 de minute.

Comparativ cu ea, Şarapova a stat pe teren nouă ore şi 54 de minute, de este patru ori mai mult decât Halep.

Meciurile Şarapovei la Roma:

Şarapova - Barty 7-5, 3-6, 6-2 (2 ore şi 33 de minute)

Şarapova - Cibulkova 3-6, 6-4, 6-2 (2 ore şi 32 de minute)

Şarapova - Gavrilova 6-3, 6-4 (o oră şi 39 de minute)

Şarapova - Ostapenko 6-7, 6-4, 7-5 (3 ore şi 13 minute)

Partida dintre Simona Halep şi Maria Şarapova se va disputa diseară, după ora 18.00