Tăriceanu vrea să implice şi Parlamentul în criza imigranţilor: E nevoie de o dezbatere pe acest subiect

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu. FOTO Adevărul
Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu. FOTO Adevărul

Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a afirmat, luni, că România trebuie să fie solidară cu eforturile UE de a rezolva criza refugiaţilor. De asemenea,  politicianul a precizat că ar fi fost oportună o dezbatere parlamentară astfel încât mandatul cu care se merge la Consiliul Justiţie şi Afaceri Interne (JAI) de luni să aibă susţinerea puterii legislative.

„Întotdeauna la UE s-au găsit căi pentru că sunt oameni care au şi experienţa politică şi înţelepciunea necesare să găsească soluţiile de compromis şi cred că România trebuie să dea dovadă de solidaritate în cadrul UE. Cred că, în general vorbind, fixarea unui mandat foarte rigid nu ajută în negocieri. (...) La negocieri când mergi, când vrei să ai şi o posibilitate de a ieşi onorabil din aceste negocieri, (n.r. - soluţia) nu este aceea de a merge cu o formulă să spunem de nediscutat. Cred că România trebuie să facă cel puţin dovada că este dispusă la un efort, care trebuie să se bazeze pe capacităţile pe care le avem. În rest, cred că este responsabilitatea, în principal, a Guvernului, a Preşedinţiei“, a declarat Tăriceanu, luni, la Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu“ din Capitală, unde a participat la deschiderea anului şcolar preuniversitar 2015-2016, potrivit Agerpres.

Fostul prim-ministru al României în perioada 2004-2008 a vorbit şi de necesitatea exietnţei dezbaterilor în Parlament a problemelor de importanţă naţională, aşa cum este cea a migraţiei şi a cotelor voluntare sau obligatorii.

„În toate ţările democratice din Europa, când sunt astfel de probleme ridicate la nivel naţional, o dezbatere în Parlament nu este exclusă, dar, probabil, de multe ori, este şi utilă o astfel de dezbatere pe un astfel de subiect, în aşa fel încât să dea suport propunerii cu care România intră în discuţiile de la Comisia Europeană. În afară de comisiile parlamentare, când vorbesc de o dezbatere întotdeauna mă refer la o dezbatere în plen. (...) În momentul în care Parlamentul va fi sesizat, sigur că ne vom spune punctul de vedere“, a mai spus Tăriceanu

Preşedintele Senatului a mai susţinut că de multe ori chestiunea cotelor obligatorii pare un lucru prin care României îi este ştirbită autoritatea

„Probabil acele cote obligatorii ni se par o idee şocantă, care ne dă senzaţia că ne ştirbeşte suveranitatea. Pe de altă parte, din punctul meu de vedere, problema imigranţilor este una foarte clară, şi anume România, ca stat membru al UE, trebuie să arate că este solidară cu eforturile şi demersurile UE în a trata criza refuzaţilor“, a adfăugat Tăriceanu.  

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite