Premieră naţională: Tetralogia „Inelul Nibelungului“ de Richard Wagner ajunge în România pe 15 septembrie, în interpretarea Orchestrei Simfonice Radio din Berlin
0„Aurul Rinului“, prima parte a Tetralogiei „Inelul Nibelungului“, semnată de Richard Wagner, va fi interpretată duminică, 15 septembrie, la Sala Mare a Palatului, de la 19.30, de către Orchestra Simfonică din Berlin, condusă de dirijorul Marek Janowksi.
Data de 22 mai a marcat 200 de ani de la naşterea lui Richard Wagner şi momentul în care Orchestra simfonică radio din Berlin a finalizat ciclul Wagner alcătuit din 10 părţi, care a plasat orchestra în centrul atenţiei scenei muzicale din Germania şi a celei internaţionale în ultimii 3 ani.
Sala „Mihail Jora“ a Societăţii Române de Radiodifuziune 11:00
Ansamblul „HYPERION INTERNATIONAL“
Dirijor: ILAN VOLKOV
Solist: STEPHEN O'MALLEY - chitară
Program:
Maya Dunietz – crea.
Liviu Ralea – „Periastron“ pentru ansamblu şi sunete asistate de computer ( p.a.a.)
Horaţiu Rădulescu – Small Infinities Togetherness (1983) pentru global sources şi ansamblu (p.a.r.) - versiune scrisă şi dedicată Ansamblului Hyperion
Costin Cazaban – Calam pentru ansamblu şi sunete asistate de computer (p.a.r.)
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan – Intuitive Music „pianissimo new project“
Ana-Maria Avram – Spacetime-simetry (p.a.a.)
Iancu Dumitrescu – Early, before all times (II) (p.a.a.)
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan – Intuitive Music 10 „Fortissimo New Project“
INTRAREA LIBERĂ
Sala „Mihail Jora“ a Societăţii Române de Radiodifuziune 13:00
REZONANŢE ENESCIENE
NUOVA MUSICA CONSONANTE-LIVING MUSIC FOUDATION (USA), VOX NOVUS (USA), CENTER OF COMPUTER RESEARCH IN MUSIC AND ACOUSTICS, STANFORD UNIVERSITY (USA), EUROPEAN CONFERENCE OF PROMOTERS OF NEW MUSIC (ECPNM)
Interpretează:
GEORGETA STOLERIU – soprană
VLAD DIMULESCU – pian
CORINA BOLOLOI – vioară
FAUSTA DIMULESCU – pian
EMILY GRABER (USA) – vioară
DANIEL MIHAI – vioară
ALEXANDRA CONŢ – pian
ATTILA WEINBERGER – chitară
ŞERBAN NICHIFOR – violoncel
Program: „In Memoriam Daniel Pearl“
George Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24
Constantin Silvestri – Piesă de concert nr. 3 pentru pian op. 25
Paul Constantinescu – „Cântec de adormit Mitzura“, lied pe versuri de Tudor Arghezi
Şerban Nichifor – „Acolo“, lied pe versuri de Iulia Deleanu (p.a.)
Mihail Jora – „Ghicitoarea“, lied pe versuri de Tudor Arghezi
George Enescu – „Eu ma duc, codrul ramane“, lied pe versuri populare
Myriam Marbe – „Ecoul unui omagiu“ pentru vioară şi pian
George Enescu – Balada pentru vioară şi pian
L. Alexandra – „Quasi Cadenza“ pentru vioară solo
Vladimir Cosma – „Concerto de Berlin“ pentru vioară şi pian (p.a.)
Maria Ciobanu – „Jurnal 99“ pentru vioară şi mediu electroacustic
Robert Voisey – „Lament and Sorrow“ pentru violoncel şi mediu electroacustic (p.a.)
Valentin Petculescu – „Reverberaţii 4“ pentru violoncel şi mediu electroacustic (p.a.)
D. DaSilva – „Stabat“ pentru violoncel solo (p.a.)
Attila Weinberger – „More Than Bow“ pentru violoncel solo (p.a.)
Alexandra Conţ – „Seven Choices“ pentru violoncel şi pian (p.a.)
Dan Mihai – „Fifteen Minutes of Fame“ pentru vioară şi mediu electroacustic (p.a.)
Harold Arlen (arr. Attila Weinberger) – „Stormy Weather“ pentru chitara, violoncel şi pian
American Pioneers Songs – „Joseph Smith's First Prayer“, „How Great the Wisdom and the Love“, „Jesus, Once of Humble Birth“, „Good Morning, Sue“, „Come, Come, Ye Saints“
Chris Chafe (USA) – „Free Motion“ pentru vioară, violoncel, chitară şi mediu electroacustic (p.a.)
INTRAREA LIBERĂ
Ateneul Român 17:00
HARMONIOUS CHAMBER ORCHESTRA – OSAKA
Dirijor: OTOMO NAOTO
Program:
André Jolivet – Concertul pentru flaut şi orchestră de coarde (1950)
Solist: IONUŢ BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut
Yasushi Akutagawa – Triptic pentru orchestră de coarde
George Enescu – Octuor în Do Major op. 7
Sala Mare a Palatului 19:30
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Dirijor: MAREK JANOWSKI
Program:
Richard Wagner – Aurul Rinului WWV86A
Distribuţia:
Wotan – EGILS SILINS
Donner – VALENTIN VASILIU
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
Loge – CHRISTIAN ELSNER
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
Fafner – SORIN COLIBAN
Fricka – ELISABETH KULMAN
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT
Erda – DANIELA DENSCHLAG
Woglinde – JULIA BORCHERT
Wellgunde – ALINA BOTTEZ
Flosshilde – SORANA NEGREA
Spectacol subtitrat în limba română
Ateneul Român 22:30
GHISLIERI CHOIR & CONSORT
„DEATH AND RESURRECTION“ – între Baroc şi Clasicism
Un proiect al Fundaţiei Royaumont (Franţa) şi al Colegiului Ghislieri (Italia)
Dirijor: GIULIO PRANDI
Solişti: ROBERTA INVERNIZZI – soprană
SALVO VITALE – bas
FRANCESCA BONCOMPAGNI – soprană
VALENTINA ARGENTIERI – soprană
MARTA FUMAGALLI – mezzo-soprană
LUCA CERVONI – tenor
MARCO BUSSI – bas
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Regina Coeli în Do Major KV 108 (1771)
Davide Perez – Mattutino de’ morti (1774)