Radu Albot s-a calificat în turul doi la Wimbledon

0

Tenismenul moldovean Radu Albot a acces în turul doi la turneul de Mare Şlem de la Wimbledon. El l-a învins în patru seturi pe argentinianul Facundo Bagnis, locul 107 mondial, transmite IPN.

Partida a început luni seara şi a fost întreruptă după trei seturi deoarece era prea târziu. Albot avea avantaj un set, după 4-6, 6-4, 7-6. Meciul a continuat marţi şi s-a încheiat cu victoria tenismenului moldovean. Jucătorul de 27 de ani a mai câştigat un set cu 7-6 şi s-a calificat pentru a doua oară în cariera sa în turul doi la Wimbledon.

În etapa următoare, Albot îl va întâlni pe americanul Steve Johnson, locul 31 în clasamentul ATP. Johnson l-a învins în prima rundă pe argentinianul Nicolas Kicker, scor 6-4, 7-5, 6-3.

La celelalte trei turnee de Mare Şlem, Australian Open, Roland Garros şi US Open, Radu Albot nu a reuşit să depăşească primul tur.