FOTBAL ÎN SALĂ Final dramatic pentru naționala Moldovei la turneul din Tbilisi

0

Reprezentativa națională de futsal a Republicii Moldova a fost foarte aproape de o calificare în runda de elită a Campionatului Mondial, dar a fost eliminată într-un meci interzis cardiacilor, de către echipa Georgiei.

Debutul tricolorilor în turneul grupei A al preliminariilor competiției a fost unul fulminant. Moldova a învins pe Malta cu scorul de 10-0, golurile fiind înscrise de Valeriu Băeșu (de trei ori), Sergiu Tacot (2), Vasile Arlet, Alexei Munteanu, Alexandru Topalo, Oleg Hiloti și Adrian Lașcu.

Reușit a fost și debutul meciului al doilea, în care discipolii lui Vladimir Vusatâi au întâlnit reprezentativa Armeniei. Alexei Munteanu a făcut o dublă în minutele 7 și 26, dar caucazienii au produs neverosimilul înscriind de două ori într-un singur minut 27 și au egalat tabela la doi. În mitanul secund nu a fost marcat nici un gol și moldovenii au ratat două puncte extreme de prețioase.

În primele două etape mai fuseseră consemnate rezultatele: Georgia - Armenia 2-2 și Georgia - Malta 10-0. În aceste condiții, pentru a obține primul loc care oferă dreptul de a juca în runda de elită, tricolorii aveau nevoie doar de victorie în ultimul meci cu echipa gazdelor.

Partida cu georgienii a fost cea mai interesantă din competiția de la Tbilisi, și a avut un final pesimist pentru oaspeții de la Chișinău. Scorul a fost deschis în minutul 27 de către Valeriu Băeșu, dar Georgia a egalat peste doar câteva secunde, prin Arcil Sebiskveradze. Moldovenii au avut șansa de a ieși din nou în avantaj, irosită de Oleg Hiloti care a ratat din penalty. În minutul 30, Kahaber Maisaia a ridicat tribunele în picioare, marcând golul doi al gazdelor. Peste șase minute însă, Sergiu Tacot stabilește scorul final de 2-2.

Meciul s-a decis la seria loviturilor de departajare, unde georgienii au învins cu 8-7, și au obținut calificarea, având șapte puncte acumulate. Cu doar patru puncte la active, tricolorii -au clasat pe locul trei în clasament.

În al doilea meci din ultima zi a competiției, Armenia a învins Malta cu 4-0 și a ocupat locul secund.