Pandurii a fost învinsă de CSU Craiova cu scor de neprezentare
0
Pandurii Târgu Jiu a fost însinsă, astăzi, de CSU Craiova cu scorul de 3-0 într-un meci amical disputat pe stadionul din Drobeta Turnu Severin.
Golurile formaţiei din Bănie au fost marcate de Ferfelea şi Herghelegiu, autor a două reuşite. Pandurii a ratat două ocazii de gol, în debutul partidei, prin Mihai Roman şi Nistor, ambii şutând din afara careului în braţele portarului Bălgrădean. Echipa din Craiova a avut o ocazie importantă. Curelea a şutat alături de poarta lui Gliwa de la 10 metri de poartă.
În minutul 18, Paul Anton a şutat de la 25 de metri pe lângă poartă. Tot în în minutul 24, Anton a executat o lovitură liberă de la 26 de metri direct în braţele portarului Bălgrădean.
CSU Craiova a fost echipa care a deschis scorul prin Ferfelea în minutul 36, care a şutat din interiorul careului, după o centrare a lui Varga şi o pasă cu pieptul a lui Băluţă. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, Pandurii a mai avut o serie de ocazii prin Roman şi Anton.
Herghelegiu şi-a trecut în cont două goluri
La pauză, antrenorul Petre Grigoraş a efectuat şase schimbări. Gliwa, Roman, Pleaşcă, Shalaj, Nistor şi Iorga au fost înlocuiţi cu Mingote, Unguruşan, Predescu, Smrekar, Nicoară şi Buleică. De asemenea, la CSU Craiova au fost schimbaţi toţi jucătorii la pauză, cu excepţia lui Frăsinescu şi Băluţă, ultimul intrat pe parcursul primei reprize.
Pandurii a avut din nou prima ocazie de a marca, dar Elton a reluat din voleu pe lângă poarta lui Straton. Cei care au marcat din nou au fost, însă, craiovenii, care au înscris de două ori în zece minute, prin Herghelegiu. În minutul 55, jucătorul craiovean a marcat cu un şut din interiorul careului de 16 metri.
În minutul 65, Herghelegiu l-a driblat pe portarul Mingote după care a trimis în poarta goală. Pe parcursul reprizei a doua, antrenorul Petr Grigoraş i-a mai scos din teren pe Anton, Erico, Elton, Momcilovic şi Mevlja şi i-a introdus pe Shamsin, Piţian, Horj, I. Constantin şi Militaru. În minutul 90, Herghelegiu a trecut pe lângă hat-trick cu un şut care a trecut puţin pe lângă vinclul porţii lui Mingote.