Titu a terminat pe locul secund în ierarhia play-out-ului

0

Urban Titu a încheiat la înălţime ultima etapă a campionatului. Gruparea din sudul judeţului a trecut fără nici o emoţie de Conpet, după ce a avut parte de unul dintre cele mai bune jocuri ale sezonului.

Împotriva prahovenilor, elevii lui Croitoru au început perfect meciul, reuşind să deschidă rapid scorul, prin Neguţ, unul dintre cei mai promiţători jucători din cadrul lotului. Fostul component al Nucetului a modificat tabela, printr-un şut fără speranţe la colţul lung, expediat din marginea careului. La prima ocazie de poartă, Conpetul a reuşit să restabilească egalitatea prin autogolul lui T. Calofir, la capătul unui „trasor” expediat de Munteanu, din lovitură liberă, din apropierea liniei de 16 metri. După ce ploieştenii au realizat golul egalizator, aceştia au ajuns să fie inexistenţi la poarta lui Dumitrescu, până la intrarea în ultimele secvenţe ale primei reprize, scrie sportdambovitean.ro.

Eurogol marca Laurenţiu Corbu

Atacurile furibunde ale dâmboviţenilor la buturile lui Marinică au făcut ca Urbanul să preia imediat conducerea pe tabelă. La capătul unei combinaţii dintre Neguţ şi Corbu, ultimul a reuşit să înscrie un eurogol, sub transversală, printr-o „torpilă” din marginea suprafeţei de pedeapsă. Marcarea celui de-al doilea gol a dus Titu să joace un fotbal dezinvolt, iar pe Petculescu să facă ravagii în flancul stâng al terenului. Din acea parte a gazonului, fotbalistul târgoviştean a oferit de fiecare dată pase utile coechipierilor în faţa porţii adverse, şi în acelaşi timp, l-a pus la grele încercări pe tânărul goal-keeper prahovean. La jumătatea primului mitan, fostul golgeter al Municipalului a reuşit să şi marcheze, dar golul i-a fost anulat de centralul Ionel Nae pe motiv de ofside. Pe final de repriză, Petculescu a încercat să-şi treacă şi el numele pe lista marcatorilor, dar fie n-a mai găsit ţinta căutată, fie drumul de gol i-a fost blocat de Marinică. Tot la sfârşitul primei reprize a apărut şi o reacţie de orgoliu din partea gazdelor, când Stăncescu a fost la un pas de a restabili echilibru pe tabelă, dar Dumitrescu a blocat perfect şutul acestuia, trimis din afara careului.

În actul secund, Titu n-a mai reuşit evoluţia din prima primul mitan şi a jucat mai mult cu gândul la vacanţă. Fără a mai forţa în ofensivă, Urbanul s-a mulţumit să evolueze la trecerea timpului şi să-şi „betoneze” sectorul defensiv. În urma huiduielor din tribună, jucătorii lui Florin Pârvu au reuşit să facă un joc ofensiv mai bun decât în prima repriză, dar niciodată nu au mai reuşit să perforeze poarta lui Dumitrescu. Rând pe rând, Munteanu, Dalu şi Herea au încercat să-l păcălească pe „Mau”, dar de fiecare dată portarul târgoviştean a fost de nebătut. Mai mult de atât, echipa prahoveană a fost nevoită să încheie disputa în inferioritate numerică, după ce Manea a văzut cartonaş roşu, din cauza unor cuvine „neordodoxe” adresate arbitrului. La capătul succesului cu Conpet, Urbanul a reuşit să termine sezonul pe locul secund în ierarhia play-out-ului, şi totodată, să atingă cea de-a treia victorie consecutivă pe final de campionat. Pentru Titu va urma marţi un mic banchet, iar apoi o vacanţă de o lună de zile.

Conpet Ploieşti – Urban Titu 1-2 (1-2) Stadion „Strejnic”. Spectatori: 150. Au marcat: T. Calofir (6 – autogol)/ Neguţ (3), Corbu (8).

Au arbitrat: Ionel Nae – Florin Iacob, Erchian Ionus (toţi din Constanţa). Observatori FRF: Grigore Ciupitu şi Radu Muşat (ambii Bucureşti). Cartonaşe galbene: I. Constantin (67), Manea (90+2)/ Dumitrescu (5), Penescu (39), Petculescu (75), Mirescu (85). Cartonaş roşu: Manea (90+2).

Conpet: Marinică – Manea, Stanca, Badea, Costache (46 Herea) – Anghel, Munteanu, I. Constantin, Stăncescu (46 Tudorache) – Dalu, Jipa (55 Savu). Antrenor: Florin Pârvu.

Urban: Dumitrescu – T. Calofir, Lungu, Butoi, Mirescu – Penescu, A. Stan – Corbu (74 Ciocotoiu), Ivaşcu (87 Dobre), Petculescu (90 Lică) – Neguţ (68 Roman). Antrenor: Nicu Croitoru.