Victorie pentru locul II. Petrolul – Gloria Bistriţa 4-0

0
„Lupii“ s-au dezlănţuit la Ploieşti. FOTO fcpetrolul.ro

Petrolul a bifat cel de-al nouălea meci consecutiv fără înfrângere, urcând pe treapta a doua a podiumului Ligii I. Execuţiile de excepţie ale lui Sauvadet (23), Bokila (34) şi Morar (60), plus penaltiul transformat de către Mojica (72), au adus o victorie categorică, 4-0, în duelul cu „lanterna roşie”, Gloria Bistriţa

Formaţia lui Cosmin Contra nu i-a lăsat vreo şansă ultimei clasate, Petrolul impunându-se de o manieră entuziasmantă într-un joc ce a stat sub semnul comemorării a două legende ale „galben-albaştrilor”, Ilie Oană şi Alexandru Fronea.

„Lupii” au controlat autoritar ostilităţile, arătând o maturitate în joc demnă de o echipă din fruntea clasamentului, iar tabela de marcaj n-a reflectat, la final, decât într-o oarecare măsură diferenţa reală existentă, pe teren, între cele două combatante.

Cu un prim „11” mult schimbat faţă de precedentele confruntări, petroliştii au luat cu asalt de la bun început buturile apărate de către Emilian Dolha, iar până la deschiderea scorului n-a fost decât o chestiune de minute.

Sauvadet (23) a plasat, senzaţional, în vinclu, cu un şut de la 18 metri, pentru ca tot el să-l lanseze, cu o pasă extraordinară, pe Bokila (34), „tunarul” ploieştenilor lăsându-l, la rândul său, spectator pe Dolha, cu o „torpilă” expediată din marginea careului mare. La un sfert de oră după reluare, Morar a găsit, şi el, vinclul din stânga lui Dolha, iar Mojica (72) a pus capăt supliciului bistriţenilor, transformând o lovitură de pedeapsă dictată după un henţ comis de către Berceanu.

A fost, astfel, o victorie consistentă, dar şi un meci al premierilor, bolivianul Mojica aflându-se la prima sa reuşită pentru „găzari”, în vreme ce brazilianul Romario Pires şi azerul Elhad Naziri au debutat oficial, cu această ocazie, în tricoul „galben-albaştrilor”.

„O victorie meritată. M-am temut, toată săptămâna, ca jucătorii să nu intre relaxaţi pe teren, dar nu s-a întâmplat acest lucru. Am înscris primul gol nu foarte repede, dar nici foarte târziu, ne-am descătuşat, apoi a venit şi golul doi până în pauză şi am avut liniştea necesară. Nu ne-am relaxat nici în cea de-a doua repriză, toţi jucătorii care au intrat şi-au făcut treaba foarte bine şi sunt foarte mulţumit că băieţii au înţeles că suntem pe un drum bun dar că, deocamdată, n-am realizat nimic. Acum, timp de 24 de ore ne bucurăm pentru această victorie, iar de mâine începem să pregătim meciul de joi”, a spus Cosmin Contra despre meci.

Petrolul acumulează 48 de puncte şi urcă, astfel, pe treapta a doua, pregătindu-se, acum, pentru meciul de joi, din deplasare, cu Oţelul Galaţi (ora 20.30), din prima manşă a semifinalelor Cupei României. Următoarea întâlnire în campionat, cea contra Stelei, va fi luni, 22 aprilie, de la ora 20.45, în Capitală.