Neamț: Liga2/Ceahlăul obligat să câștige pentru a rămâne lider

0

La primul meci de la reluarea campionatului, nemțenii debutează cu un nou antrenor în meciul de la Tulcea.

Update ora 14.00 Constantinescu şi Gafiţa au înscris câte două goluri

Ceahlăul a revenit pe primul loc al seriei 1 din liga secundă după o victorie clară în meciul de la Tulcea. La pauză, nemţenii conduceau la limită, cu 2-1, prin reuşitele lui M.Constantinescu. În actul al doilea, oaspeţii s-au detaşat prin dubla realizată de atacantul Cristinel Gafiţa în minutele 68 şi 73.

După 16 etape, nemţenii ocupă locul I al seriei, cu 38 de puncte, iar victoria de la Tulcea a consemnat debutul fericit pe banca tehnică a antrenorului principal Costel Enache.

Etapa viitoare, Ceahlăul va juca pe teren propriu cu FC Snagov.

Update ora 13.00 Ceahlăul conduce la pauză pe Delta Tulcea cu 2-1

Golurile nemţenilor au fost înscrise în minutele 11 şi 29 de Constantinescu. Gazdele de la Tulcea reuşiseră să egaleze în minutul 26, prin Răzvan Radu.

..................

Jucătorii nemțeni au plecat spre Dobrogea încă de vineri după amiază pentru a se acomoda cu terenurile din zonă, mai puțin afectate de înghețul iernii prelungite.

Pietrenii au terminat prima parte a campionatului pe primul loc în serie, cu 35 de puncte. Pentru a păstra distanța și poziția în clasament, Ceahlăul este nevoită să câștige toate cele trei puncte în condițiile în care Săgeata Năvodari și Concordia Chiajna, rivalele la promovare, au câștigat meciurile disputate ieri pe teren propriu.

I-am văzut pe jucători concentraţi, şi chiar curioşi la unele schimbări, de ordin tactic, pe care le-am făcut", a prefațat meciul de la Tulcea Costel Enache, antrenorul principal al nemțenilor, aflat la debut pe banca galben-negrilor.