Cinci eleve au ajuns în spital după ce au mâncat hamburgeri stricaţi în restaurant

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Elevele au ajuns în spital din cauza hamburgerilor consumaţi. ARHIVĂ.
Elevele au ajuns în spital din cauza hamburgerilor consumaţi. ARHIVĂ.

Cinci adolescente din Valea Jiului au suferit toxinfecţii alimentare, după ce au consumat alimente într-un restaurant din Petroşani. Potrivit medicilor, elevele ar fi consumat hamburgeri stricaţi.

Cinci eleve cu vârste de 17 ani au fost internate astăzi în Secţia de Boli Infecţioase a Spitalului din Vulcan, după ce aseară au luat cina într-un restaurant din Petroşani. Adolescentele au ajuns la spitalulul de urgenţă din Petroşani, cu dureri de stomac şi de cap, iar după ce au fost consultate, au fost trimise în spitalul din Vulcan.

”La noi la spital au ajuns cinci tinere de 17 ani, toate eleve la liceul de Informatică. Din discuţiile purtate cu ele am aflat că şi-au comandat hamburgeri de la o societate comercială din Petroşani. După ce au mâncat a apărut greaţa, vărsăturile, cefaleea, colicile abdominale. Analizele de laborator vor spune care este cauza toxiinfecţiei”, a declarat Cătălin Popa, directorul medical al Spitalului Municipal Vulcan, potrivit gazetadedimineata.ro

Potrivit reprezentanţilor spitalului din Valea Jiului, starea adolescentelor internate s-a îmbunătăţit după ce le-au fost administrate soluţii perfuzabile pentru hidratare şi tratament cu antibiotice.

Părinţii uneia dintre fete a depus o sesizare la Oficiul pentru Protecţia Consumatorului, iar la restaurantul din Petroşani, „La Naşul”, vor face verificări şi inspectorii Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Hunedoara. Potrivit unor informaţii, o pană de curent care a avut loc la restaurant, în cursul nopţii trecute, a dus la decuplarea frigiderelor în care erau ţinute alimentele, însă angajaţii restaurantului nu au mai verificat starea acestora. Activitatea restaurantului va fi suspendată pe durata verificărilor, au precizat reprezentanţii DSP Hunedoara.


Vă recomandăm şi:

Dramă în familia unui poliţist din Hunedoara: a făcut infarct în secţie

Marcel Datcu, un poliţist din Hunedoara în vârstă de 43 de ani, a făcut înfarct în timpul serviciului. Bărbatul a fost transportat de urgenţă la spital, ulterior fiind transferat la o clinică din Timişoara.

Spitalul feroviar din Simeria a fost renovat cu două milioane de lei

Unul dintre cele mai vechi spitale din judeţul Hunedoara, Spitalul General CF Simeria, a inaugurat astăzi proiectul de modernizare. Lucrările au costat circa două milioane de lei, fiind finanţate din fonduri proprii.

Zeci de copii au ajuns în spital intoxicaţi din cauza mâncării, după ce au luat masa la o pensiune din Haţeg

Peste 30 de copii din Bucureşti, veniţi să îşi petreacă vacanţa în Ţara Haţegului, au ajuns în spital, în urma unor toxiinfecţii alimentare. Elevii s-au simţit rău după ce au luat masa la o pensiune din Haţeg.

Hunedoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite