Constanţa: Cupă de bowling în Mamaia

0

14 echipe îşi dispută în acest sfârşit de săptămână premiul cel mare. 14 echipe formate din câte trei participanţi s-au înscris, în acest sfârşit de săptămână, la una dintre cele mai puternice cupe dedicate bowlingului de pe litoral.

Timp de două zile, împătimiţii bowlingului se vor întrece în Staţiunea Mamaia în „Cupa Marinarului“. Întrecerea a fost organizată de Asociaţia Judeţeană de Bowling Constanţa cu ocazia a 40 de ani de la înfiinţare şi Ziua Marinei Române.

„Cupa Marinarului“ are anul acesta două semnificaţii. „Întrecerea a fost organizată atât ca urmare a reactivării Asociaţiei Judeţene de Bowling, care împlineşte anul acesta 40 de ani de la înfiinţare, cât şi pentru a marca Ziua Marinei Române“, a declarat Doru Norea, secretarul Asociaţiei Judeţene de Bowling.

Printre participanţi s-au înscris anul acesta şi trei juniori, Robert Năstase, de 13 ani, Mihai Pavel, de 15 ani, şi Eduard Tănase, de 14 ani. Premiile constau în diplome şi echipament.

Sport cu tradiţie pe litoral

Cu toate că se ştiu foarte puţine lucruri despre lotul naţional bowling, echipa României creşte de la an la an în clasamentul internaţional. „Anul acesta echipa de fete a Naţionalei României a fost la Las Vegas şi s-a clasat pe locul 31. Băieţii, la campionatul de anul acesta din Danemarca, s-au clasat pe locul 17 şi am avut foarte mulţi jucători, comparativ cu anii anteriori, în primii 100.

Rezultatele sunt foarte bune având în vedere că în România sunt 160 de jucători legitimaţi, iar în Italia, clasată pe locul 18, sunt 18.900 de jucători. A fost cel mai bun rezultat la Campionatul European. Totodată, primul jucător care a câştigat un turneu în afara ţării este Florian Mihăilescu, din echipa Constanţei, iar evenimentul a avut loc în 2007, în Bulgaria“, susţine Doru Norea.