Ambasadorul Austriei, rocker-ul Peter Maffay, Ştefan Stăiculescu şi Györffi Csaba au vedenit cetăţeni de onoarea ai Braşovului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ambasadorul Austriei la Bucureşti a devenit cetăţean de onoare al Braşovului. FOTONikon
Ambasadorul Austriei la Bucureşti a devenit cetăţean de onoare al Braşovului. FOTONikon

Cele patru personalităţi au contribuit la promovarea Braşovului şi au obţinut rezultate remarcabile în domeniile în care activează.

Ambasadorul Austriei la Bucureşti, Excelenţa Sa Michael Schwarzinger, a devenit cetăţean de onoare al Braşovului ca o recunoaştere morală pentru relaţie foarte bună pe care o are cu Braşovul, dar mai ales pentru sprijinul acordat în privinţa derulării FOTE. Un alt proiect important pentru Braşov, care a fost dat drept exemplu de Michael Schwarzinger, este cel al Şcolii Profesionale Kronstadt, scrie newsbv.ro.

Rockerul Peter Maffay a derulat o serie de proiecte sociale în judeţul Braşov, dar a devenit şi un promotor al turismului din zonă. A fost decorat şi de preşdintele României.

Ştefan Stăiculescu esre unul dintre antrenorii emeriţi ai Braşovului. A obţinut 120 de locuri I la concursurile internaţionale de schi fond şi biatlon, 15 titluri balcanice şi, nu în ultimul rând, 185 de titluri la campionatele naţionale.

Györffi Csaba este o fostă glorie a lui FC Braşov şi o legendă a sportului românesc. La primul său meci pentru „Steagul Roşu”, desfăşurat cu Espanyol Barcelona, Csaba Györffi a şi fost remarcat de însuşi Alfredo Di Stefano care a încercat să-l convingă să rămână în Spania, mai scrie newsbv.ro.

Braşov

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite